Składy podatkowe w Polce zajmują się produkcją, magazynowaniem praz przeładunkiem wyrobów akcyzowanych w procedurze z zawieszeniem akcyzy. Co dokładnie kryje się po terminem zawieszonej akcyzy? Czy w ten sposób skład podatkowy jest zwolniony z płacenia tego podatku?

Jakie korzyści oferuje zawieszenie akcyzy?

Akcyza to podatek, który muszą opłacać wszyscy producenci wyrobów akcyzowanych, takich jak np. alkohol czy produkty tytoniowe. Zawieszenie akcyzy to procedura, która może być stosowana w składach podatkowych. Taki skład można zarejestrować w urzędzie skarbowym po spełnieniu określonych wymogów prawnych.

No dobrze, ale co dokładnie oznacza ta procedura? Skład podatkowy wciąż opłaca podatek i nakleja na swoje produkty banderole. Zawieszenie akcyzy oznacza jedynie możliwość odsunięcia zapłaty akcyzy w czasie, co może znacząco ułatwić rozliczenia z urzędem skarbowym. Jest to ogromne udogodnienie szczególnie w przypadku dużych zakładów produkcyjnych.