Gdyż już zachodzi konieczność kupna kabla HDMI, w większości przypadków po prostu wybieramy go na chybił trafił, bądź sięgamy po ten, który ma najniższą cenę. Nic jednak dziwnego, wyglądają one wszystkie niemal identycznie, więc również nie sprawdzamy tego, jakie posiadają one specyfikacje. Nasze wymagania nie są zbyt wygórowane szczególnie wtedy, kiedy ma być to jednorazowe podłączenie do telewizora i konsoli. Warto pamiętać, że dobry kabel HDMI, jest w stanie zrobić pewną różnicę.

Bez względu na to, czy pierwszym naszym wyborem jest klasyczny kabel HDMI 10m czy jakikolwiek inny model, warto dowiedzieć się nieco więcej o samej technologii. Już tylko podstawowe informacje na tym polu, są w stanie wydatnie pomóc nam podczas wyboru najlepszego przewodu. Co więcej, każdy specjalista w tej dziedzinie potwierdzi to, że kabel HDMI sygnowany logiem znanego producenta, zawsze wzniesie jakość przesyłu na wiele wyższy poziom.

W kwestii kabli HDMI, to jest najistotniejsze…

Wraz z nadejściem XXI wieku, na rynku pojawiło się sporo nowych technologii, a jedną z nich było HDMI, które zaczęto wykorzystywać w sprzętach RTV. Te kilkanaście lat rozwoju doprowadziło do pewnych zmian, stąd możemy zaobserwować dużą ilość integracji tej technologii. Premiera każdej nowej generacji kabla HDMI, to również coraz lepsze parametry od poprzedniej wersji. Przewody te pozwalają na przesyłanie nieskompresowanych danych wideo oraz audio. Co więcej, mamy też okazję podłączyć różne urządzenia RTV. Projektory, telewizory, konsole do gier i monitory, to tylko część nich.  

Kiedy będziemy przekonani o tym, że dokonaliśmy właściwego wyboru?

Pracownicy HDMI Working Group, którzy pilnują wysokiego standardu działania swej technologii podkreślają, że kabel HDMI dla prawidłowej współpracy, nie może być dłuższy niż 15 metrów. Zdarzają się niestety sytuacje, kiedy dwa urządzenia dzieli nieco większa odległość. W takim wypadku, koniecznie skorzystajmy z repeatera, który będzie w stanie wzmocnić sygnał. Chociaż nie dzieje się to zbyt często, niekiedy posiadamy projektor na suficie, który znajduje się na drugim końcu pomieszczenia, a wówczas tego typu narzędzie jest niezbędne. Zwykle jest jednak tak, że od 2 do 5 metrów to odległość między naszymi sprzętami.

Czy kupno najdroższego kabla HDMI, będzie dla nas opłacalne?

Najtańszy kabel HDMI, może kosztować jedynie 10 złotych, jednak cena tego najdroższego może wynosić nawet kilkaset złotych. Różnica w kosztach będzie zatem spora, jednak w jakości uzyskanego obrazu już nieznaczna. Kupujący przewody z najwyższej półki, oczekują raczej wyjątkowej solidności i wytrzymałości produktu. Kable uznawane za budżetowe, produkuje się bowiem z miedzi oraz aluminium, a te nieco lepsze to mieszanka stali i miedzi. Warto wiedzieć, że najlepsza będzie miedź beztlenowa.

Marketowy kabel nigdy nie dorówna pod tym względem, tym drogim przewodom, które są bardzo solidne. Warto jednak, aby była to inwestycja w wytrzymałość, a ta okaże się opłacalna jedynie wtedy, kiedy jesteśmy zmuszeni do intensywnej eksploatacji takiego produktu. W przeciwnym wypadku, będzie to zwykła strata pieniędzy.