Leczenie wad zgryzu za pomocą metalowego aparatu na zęby jest bardzo popularną opcją. Jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie i czy sprawdzi się również w Twoim przypadku?

Czym metalowy aparat ortodontyczny różni się od innych modeli?

Aparat na zęby metalowy to najbardziej klasyczny model aparatu ortodontycznego, służącego do leczenia wad zgryzu. Obecnie dostępne są dla niego alternatywy w formie aparatu kryształowego i porcelanowego, jednak wersja metalowa nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Czym różni się od nowocześniejszych opcji?

Aparat na zęby – metalowy, kryształowy czy porcelanowy – działają na tej samej zasadzie. Składają się z zamków, ligatur i łuku ortodontycznego. Ich celem jest nałożenie na zęby odpowiedniego nacisku, który spowoduje ich powolne przesuwanie się na odpowiednie miejsca i prostowanie się. Choć cały proces jest długotrwały, doprowadza do trwałego wyprostowania zębów i pozwala uzyskać równy, piękny uśmiech – nawet, jeśli pacjent na początku zmagał się z poważną wadą zgryzu.

Poszczególne modele aparatów ortodontycznych działają w ten sam sposób i przynoszą takie same efekty. Największa różnica między nimi wynika z zastosowanego w nich materiału. Zgodnie z nazwą, w metalowym aparacie na zębach występują metalowe zamki – są to elementy, które mocuje się na każdym zębie, aby możliwe było zaczepienie do nich łuku ortodontycznego. Przez wykonanie z metalu są one bardzo widoczne na jasnym szkliwie zębów. W aparatach kryształowych i porcelanowych zamki są przezroczyste, białe lub kremowe, dzięki czemu są o wiele bardziej dyskretne.

Jakie są największe zalety metalowego aparatu na zęby?

Metalowy aparat na zęby jest przede wszystkim rozwiązaniem bardzo skutecznym. W większości przypadków jest w stanie wyleczyć wadę zgryzu, nawet zaawansowaną, można bowiem dopasować go indywidualnie do pacjenta. Dodatkowo można stosować go niemal u każdego – jest wykorzystywany w prostowaniu zębów u dzieci, dorosłych i osób starszych.

Jego ogromną zaletą jest także niska cena – jest najtańszym wśród modeli stałych aparatów ortodontycznych. Jego koszt to około 2 tysięcy złotych, czyli znacznie mniej, niż w przypadku wersji kryształowej czy porcelanowej.

Wady metalowego aparatu ortodontycznego

Dla niektórych osób wadą metalowego aparatu na zęby jest jego widoczność. Ze względu na wykorzystany w nim materiał, wyraźnie odznacza się na zębach, jest widoczny podczas uśmiechu i mówienia. Dla wielu osób dorosłych jest to przeszkoda, ponieważ np. ze względu na profesjonalny wizerunek w pracy wolą, by ich leczenie ortodontyczne było bardziej dyskretne. Obecnie jednak, przy dużym rozpowszechnieniu aparatów ortodontycznych również u osób dorosłych, efekt ten coraz mniej przeszkadza. Można znaleźć również wielu zwolenników metalowych aparatów, którym podoba się uzyskany z ich pomocą efekt.

Aparat metalowy – czy warto?

Aparat na zęby metalowy to opcja, którą zdecydowanie warto rozważyć. Przede wszystkim jest najtańszym, a przy tym wciąż bardzo skutecznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o leczenie wad zgryzu. Z jego pomocą można wyprostować zęby nawet przy złej sytuacji wyjściowej, uzyskując z czasem idealnie równy, ładny uśmiech. Noszenie aparatu nie sprawia na co dzień problemu – można szybko się do tego przyzwyczaić i normalnie funkcjonować. Warto wybrać się do sprawdzonego gabinetu ortodontycznego na założenie aparatu – specjalista doradzi nam najlepszą opcję i poinformuje o szczegółach leczenia.