Kim jest ortodonta? Pierwsze skojarzenie, które przychodzi do głowy osobom, które nie musiały korzystać z jego usług, to po prostu ktoś, kto wykonuje prace podobną do stomatologa, a jego zadaniem jest prostowanie krzywych zębów. Ortodonta jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem wad zgryzu, leczeniem oraz profilaktyką. Jeżeli masz problem ze swoimi zębami, ortodonta na pewno Ci pomoże!

Ortodonta – pomoże z problemem zębów!

Ból zębów, próchnica czy usuwanie zębów to zadania stomatologa. Jeżeli jednak, Twoje problemy dotyczą tego, w jaki sposób układają się Twoje zęby oraz jak przez to wyglądają Twoje rysy twarzy warto udać się do ortodonty. Ortodonta Warszawa przede wszystkim sprawdzi, co tak naprawdę dzieje się z zębami i jaka jest przyczyna tego, że np. się krzywią. Odnalezienie przyczyny jest niezwykle ważne. Niektóre wady są wrodzone inne nabyte w dzieciństwie, np. poprzez nieodpowiednie karmienie czy układanie główki do snu. Jednak inne wady mogą być spowodowane schorzeniami laryngologicznymi. W takich przypadkach, ortodonta w Warszawie podpowiada, jakie działania należy podjąć, aby zlikwidować problem na stałe i nie narażać się na powrót zębów po leczeniu na stare miejsce.

Jeżeli do ortodonty zgłaszają się rodzice z małymi dziećmi, a wada spowodowana jest złymi nawykami, zarówno lekarza, dziecko, jak i rodziców czeka ciężka praca. Eliminacja złych nawyków jest trudna i zazwyczaj długo trwa. Wkładanie palców do buzi, ssanie kciuka, długi okres ssania smoczka – to wszystko może przysporzyć dziecku wielu problemów. Ortodonta, podczas swojej pracy często współpracuje również z innymi lekarzami – wszystko po to, aby uzyskać jak najlepszy efekt – efekt trwały. Przed leczeniem ortodontycznym zęby powinny być przede wszystkim wyleczone. Jeżeli nie są, najpierw czekają nas wizyty u stomatologa. Ortodonta może zalecić również konsultacje o alergologiem, dietetykiem oraz logopedą.

Istota leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne jest bardzo ważne i nie wolno go zaniedbywać. Już najmłodsze dzieci powinny odbywać konsultacje ortodontyczne, aby lekarz mógł sprawdzić, czy ząbki rosną prawidłowo. Jeżeli zauważymy u dziecka nieprawidłowości, albo notoryczne oddychanie przez usta, również warto zapisać się na wizytę u ortodonty. Wady zgryzu mogą być groźne dla naszego zdrowia – zarówno jeżeli chodzi o dzieci, jak i o osoby dorosłe. Dlatego nikt, bez względu na wiek, nie powinien zaniedbywać tego tematu.

Prawidłowe uzębienie odgrywa bardzo dużą rolę w gryzieniu i żuciu pokarmów. To z kolei ma wpływ na to, jak trawi nasz żołądek. Wada zgryzu może ograniczać ruchy żuchwy i utrudnia prawidłowe spożywanie posiłków.

Jeżeli zęby są ułożone nieprawidłowo, np. bardzo ciasno i są krzywe, dbanie o ich higienę jest bardzo utrudnione. To z kolei prowadzi do chorób dziąseł, gromadzenia się kamienia nazębnego, powstawania próchnicy w trudnodostępnych miejscach. Szybciej psujące się zęby u osób z problemami ortodontycznymi są zatem niestety faktem.

Wady zgryzu mogą powodować wady wymowy. Jest to problem uciążliwy przez całe życie. Niepoprawne ustawienie zębów uniemożliwia odpowiednią artykulację.

Wady zgryzu powodują również zmiany w wyglądzie. Niestety, przez to wiele osób ma poważne problemy z zaakceptowaniem siebie.

Bez względu na to, co może Cię spotkać, jeśli masz wadę uzębienia, nie czekaj z wizytą u ortodonty. Być może wydaje Ci się, że noszenie aparatu stałego na zęby nie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jednak, po pierwsze, aparat na zęby nie jest urządzeniem, którego należałoby się bać, a po drugie, może on znacznie poprawić komfort Twojego codziennego życia.  Może okazać się również, że aparat stały nie będzie potrzebny. Być może ortodonta w Warszawie zaleci ćwiczenia lub aparat ruchomy. Wiele osób nie udaje się do ortodonty również z powodu kosztów. Jednak dziś, w porównaniu z kosztami jeszcze sprzed kilku lat, wcale nie są takie wysokie. Warto pamiętać, że raz poniesiony koszt na aparat stały, to tak naprawdę koszt na dwa lata.