Niekiedy brakuje nam dawki sportowych emocji, a wówczas pustkę tę zapewniają sportowe wydarzenia, które śledzimy na stadionach i przed telewizorami. Dużą popularnością cieszy się liga mistrzów, a to rozgrywki, które skupiają uwagę dosłownie całego piłkarskiego świata. Zdaniem kibiców, liga mistrzów posiada w sobie coś wyjątkowego. Jakie są zatem powody tego, że champions league jest tak uwielbiania i wyjątkowa?

Wielu kibiców zapewne przyzna, że nie ma nic bardziej emocjonującego, niż liga mistrzów na żywo. Czasami, kiedy nie mamy jak śledzić wyników na bieżąco sięgamy po różne portale internetowe, aczkolwiek to transmisja sama w sobie jest tutaj zdecydowanie najlepsza. Mimo tego, że liga mistrzów odbywa się w obecnej formule od roku 1992, jej początek datuje się na 1955 rok, gdyż wtedy zapoczątkowany został puchar mistrzów, kiedy to jego pierwszą edycję wygrał Real Madryt, czyli obecnie najbardziej utytułowany klub na arenie międzynarodowej. Hiszpania jest krajem, z której zespoły triumfowały najwięcej razy, a za nimi znajduje się Anglia, Włochy, Niemcy oraz Holandia. Jak zrozumieć fenomen ligi mistrzów, jako rozgrywek piłkarskich?

Skąd bierze się wyjątkowość i popularność ligi mistrzów?

Rokrocznie, mecze ligi mistrzów przyciągają miliony entuzjastów futbolu z całego świata, natomiast rozgrywki te dotyczą tylko zespołów z krajów Europy. Istnieją jednak azjatyckie oraz amerykańskie odpowiedniki tych rozgrywek, chociaż to na starym kontynencie mamy do czynienia z piłką nożną na najwyższym poziomie, gdzie występują najlepsi piłkarze z całego świata. Jednym z elementów, uznawanych za wyjątkowe jest z pewnością adaptacja hymnu koronacyjnego Georga Friedricha Händla, która rozbrzmiewa przed każdym spotkaniem ligi mistrzów, powodując tym samym ciarki na ciałach kibiców i zawodników. Wszystko potęguje jeszcze fakt, iż są to najbardziej prestiżowe rozgrywki, a w futbolu klubowym nic większego osiągnąć się nie da, za wyjątkiem kilkukrotnego triumfy w Champions League. Tradycyjny wymiar posiada także wyjątkowy terminarz ligi mistrzów, w którym to faza grupowa startuje około września i października, na wiosnę liga mistrzów powraca po zimowej przerwie wraz z fazą pucharową, a wszystko kończy wielki finał, który najczęściej ma miejsce na przełomie maja i czerwca.

Kwestie regulaminowe związane z ligą mistrzów i nie tylko…

Najczęściej to odpowiednio wysokie miejsce zajęte w krajowej lidze gwarantuje awans do ligi mistrzów, jednak wiele może zależeć również od prestiżu ligi. Dlatego właśnie niektóre kraje mają w champions league więcej przedstawicieli, a niektóre mniej. Hiszpania, Niemcy, Włochy i Anglia po cztery kluby w fazie grupowej. Rosja i Francja po dwie drużyny, a Portugalia, Belgia, Ukraina i Turcja po jednym zespole. Kluby z pozostałych państw, a także te z wymienionych wyżej, które uplasowały się niżej w krajowych ligach, będą musiały włączyć się do rywalizacji w kwalifikacjach, a te zakładają cztery rundy. Co więcej, ze względu na pozycję i prestiż ligi, możliwe jest też rozpoczęcie kwalifikacji dopiero od czwartej rundy kwalifikacyjnej.

Liga Europy to rozgrywki o mniejszej randze, a w nich walczą zespoły, które zajęły trzecie miejsce w fazie grupowej ligi mistrzów, ale też pozostałe drużyny, które zdołały awansować bezpośrednio z odpowiednich miejsc w swoich ligach krajowych. Warto wiedzieć, że poziom tych rozgrywek jest niższy, niż w meczach ligi mistrzów, aczkolwiek system rozgrywek jest bardzo podobny. Różnica jednak polega na tym, że same spotkania mają miejsce w inne dni tygodnia, a wszystko po to, aby nie pokrywały się one z ligą mistrzów. Od roku 2021, UEFA organizuje już trzecią kategorię europejskich pucharów, która przyjęła nazwę conference league. Eksperci donoszą, że jest to rozwiązanie wprowadzone z myślą o zespołach z tych państw, które rzadko kwalifikują się do europejskich pucharów, dzięki czemu mają szansę zmierzyć się z klubami z zagranicy. Jednym z takich krajów, jest chociażby Polska.