Szkolenia dofinansowane z Unii Europejskiej są obecnie jednymi z najpowszechniejszych rodzajów dofinansowań dla przedsiębiorców. Jak uzyskać dofinansowanie? Jak zdobyć środki na szkolenia? Komu należy się dofinansowanie? O tym opowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Dofinansowanie szkoleń – o co chodzi?

Odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, płynie dla niej szerokie wsparcie na różnych płaszczyznach – także dla przedsiębiorców.  Przez wiele lat przedsiębiorcy i właściciele firm różnej wielkości mogli składać wnioski o dofinansowanie na różnorodne przedsięwzięcia. Dzięki temu rozwój firmy mógł przebiegać płynnie, a firma mogła rozwijać się w szybkim tempie, pozyskiwać nowych klientów. Obecnie bardzo popularne są szkolenia dofinansowane z ue.

Środki unijne dla przedsiębiorców

Dotacje na rozwój firmy, nazywane także środkami unijnymi na zakup usług rozwojowych są dystrybuowane w oparciu o PSF. PSF to skrót od Podmiotowego Systemu Finansowania w latach 2014 – 2020. Pula pieniędzy i rodzaje dotacji podzielone są na konkretne województwa. Dlatego, przedsiębiorca może wnioskować np. o dofinansowanie szkoleń tylko w tym województwie, na którego terenie działa jego firma. Każde województwo posiada swojego operatora. Jego zadaniem jest odpowiedzialny i rzetelny podział środków dla przedsiębiorców.

Na co przedsiębiorca może przeznaczyć fundusze?

Przedsiębiorca sam ustala, na co fundusze są mu potrzebne. Do wyboru ma różne narzędzia (jest to uzależnione od województwa), np. bon rozwojowy czy promesę. Bardzo często przedsiębiorcy decydują się na szkolenia dofinansowane z UE.

Kto może skorzystać z dofinansowania na doradztwo, szkolenia biznesowe?  

Dofinansowanie skierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Warunkiem jest, aby posiadały swoją jednostkę organizacyjną w danym województwie. Oczywiście z dofinansowania nie są wykluczone sieci partnerskie, ani też punkty dealerskie.

Czy ktoś może mi pomóc?

Oczywiście, że tak! Jest wiele firm, które zajmują się profesjonalnym doradztwem w zakresie pozyskiwania dofinansowania. Firmy takie są pomocne zarówno na etapie wyboru najlepszego dofinansowania, ale także podczas wypełniania wniosków i kontaktów z operatorem z konkretnego województwa. W takich firmach pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy dokładnie analizują potrzeby Twojej firmy i potrzeby szkoleniowe, dostosowują oferty do możliwości finansowania i składają wnioski do operatora wsparcia. Dzięki ich pomocy można spokojnie zająć się sprawami ważnymi dla firmy i czekać na dofinansowanie.

Na jakie dofinansowanie można liczyć?

Wysokość dofinansowania zależy od województwa, wielkości firmy, ilości zatrudnionych osób etc. Jednak, nie powinno być niższe niż 50%, a jego górna granica to 80%. Dofinansowanie o takiej wysokości bez wapienia może być cenne dla wielu firm. Czy warto się o nie starać? Oczywiście, że tak! Warto podnosić kwalifikacje i inwestować w rozwój firmy, tym bardziej, że nie musi cię to wiele kosztować!