Naprawa pękniętej rury nie należy do najprostszych, należy jednak pamiętać, że to właśnie szybka reakcja może pomóc zniwelować największe szkody. Zanim wpadniesz w panikę, zapoznaj się z naszymi poradami i zobacz, jak domowymi sposobami możesz uszczelnić rurę przed przybyciem hydraulika, na którego możesz czekać nawet kilka dni, jeżeli nie chcesz ponieść ogromnych opłat. 

Samodzielna wymiana uszkodzonego elementu

Samodzielna wymiana rury nie jest prosta, lecz każda osoba po odpowiednim przygotowaniu będzie w stanie sobie z tym poradzić. Musimy mieć narzędzie to cięcia, które pozwoli nam usunąć uszkodzony fragment instalacji, następnie trzeba zaopatrzyć się w nowy odcinek, który wyposażony będzie w kielich i nasuwkę. Jest to element rozciągliwy, który musimy nałożyć na jedną część rury, następnie dociągnąć na drugi koniec. Wstawiamy go rzecz jasna w miejsce, z którego wycięliśmy uprzednio uszkodzony element.

Dziura po wiertarce

Uszczelnianie rur pcv uszkodzonych wiertarką nie jest niczym trudnym, a do tego typu awarii dochodzi bardzo często. Niewielu majsterkowiczów posiada specjalistyczną wiertarkę, która wyłącza się w momencie, gdy wiertło wykryje przed sobą rurę lub instalację elektryczną, dlatego też na rynku powstało mnóstwo produktów, które pomagają nam od razu poradzić sobie z problemem z nieszczelnością w rurze. Jednym z nich jest specjalny kołek, służący do zatamowania otworu wywierconego przy użyciu wiertarki. Całość jest bardzo prosta, jednak potrzebne będą do tego odpowiednie narzędzia, takie jak zgrzewarka lub lutownica. Pierwszym krokiem będzie podgrzanie zarówno kołka, jak i rury w miejscu, w którym powstała dziura. Następnie odpowiednio rozgrzany kołek może zostać wsunięty w wywiercony w rurze otwór. Kolejnym krokiem będzie poczekanie, aż kołek ostygnie i stanie się zimny, wtedy przy użyciu odpowiednich narzędzi możemy obciąć go tak, aby jego część nie wystawała nadmiernie. Jest to na tyle dobra metoda, ponieważ część kołka, która została odratowana poprzez odcięcie, może wciąż zostać użyta do poradzenia sobie z kolejną dziurą tego typu, dokładnie w ten sam sposób, który został wyżej opisany. Przy remoncie pomieszczenia, które posiada w swoich ścianach sporych ilości instalacje kanalizacyjne i wodne, warto zaopatrzyć się w kołek wielkości używanych przez nas wierteł, co pozwoli nam na poradzenie sobie w takiej sytuacji i oszczędzi nam sporo stresu, gdy już dojdzie do samej awarii. 

Złączka naprawcza do rur

Kolejnym, dość dobrym sposobem, jest zaopatrzenie się w specjalną złączkę, która pozwoli nam połączyć ze sobą końcówki rur, które pozostaną na miejscu po wycięciu uszkodzonego fragmentu. Całość trzeba wykonywać bardzo precyzyjnie, ponieważ nie wszystkie złączki są tak rozciągliwe, jak te opisane w pierwszym punkcie artykułu. Połączenie rury złączką nie jest trudne, należy jednak pamiętać o tym, aby zadanie zakończyć nałożeniem silnej tulei zaciskarskiej.