Jeśli zajmujemy się transportem międzynarodowym, niemalże w większości przypadków dochodzi do odpraw celnych. Jest to bardzo ważny proces, a każda nieprawidłowość w tym temacie, niekiedy będzie skutkować pewnymi problemami. Jeśli chcemy tych utrudnień uniknąć, potrzebne będzie nam wsparcie firmy, która zajmuje się szeroko pojętym doradztwem celnym.

Co wyróżnia skuteczne doradztwo celne?

Samo doradztwo celne, jest to szereg działań skupiających się na analizie wszelkich utrudnień, które są bezpośrednio związane ze sprawami celnymi. Wszystko musi być tutaj wykonywane w myśl z trade compilance, ponieważ tylko wtedy uda się nam doprowadzić do prawidłowego przebiegu każdej odprawy celnej. Wszystko musi być legalne, ponieważ tylko uprawnia do rozpatrzenia całej sprawy ze skutkiem pozytywnym. Zwłaszcza pod względem wsparcia na wypadek niezgodności, nim jeszcze towar będzie zgłoszony. Mowa tu również o innych problemach, które mogą pojawić się w trakcie kontroli wykonywanej przez organy celne. To chociażby stosowanie wniosków w oparciu o prawu, zajmowanie się cłem, VAT, akcyzą oraz egzekucją i zażaleniami oraz odwołaniami.

Najogólniej, jest to wsparcie merytoryczne, a tylko w ten sposób możliwy będzie obrót towarem w innych państwach. Chociaż wiadomo, że działania agencji celnych są różne, zwykle jednak pewne usługi pojawiają się w każdym przypadku.

Zupełnie kluczowe działania, jakie oferuje nam doradztwo celne

Choć każda usługa powinna być tu uznana za istotną, na pewno niektóre z nich są tymi, o których należy wspomnieć. To nadzorowanie prawidłowości w dokumentacji celno-podatkowej, a także stosowanie i rozliczanie procedur celnych, a w tym gospodarczych. Będzie to dobór spedytorów i przewoźników. Pomoc w trakcie ustalania kodu taryfy celnej towaru, wsparcie w tworzeniu składu podatkowego oraz składu celnego, a wszystko to pod nadzorem celnym. Dosłownie wszystkie usługi są nieocenioną pomocą, a kiedy tylko dokumentacja zostanie już rozpatrzona i przeanalizowana, przedsiębiorstwo może liczyć na natychmiastową odpowiedź. Najlepsze agencje są bardzo skrupulatne w swej pracy, dlatego możemy być pewni tego, że współpraca tego typu jest opłacalna.