Większości z nas zależy na tym, aby być zdrowymi jak najdłużej. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na nasze zdrowie wpływają sumy wszystkich naszych działań – tego jak się odżywiamy, jakie mamy aktywności, tryb życia, a także jakich kosmetyków używamy. Często bagatelizujemy kwestie związane z bezpieczeństwem pewnych substancji zawartych w jedzeniu lub w kosmetykach, co po kilku latach może spowodować znaczne uszkodzenia w naszym organizmie. Jednak, obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na te – wydawałoby się – drobnostki. Wybór naturalnych kosmetyków staje się coraz powszechniejszy.

Zdrowy szampon – czyli jaki?

Wiele osób chce kupować produkty, które nie tylko zapewniają piękny wygląd, ale również są bezpieczne dla organizmu. Coraz częściej poszukiwane są zdrowe szampony. Jednak, czym jest zdrowy szampon i jak go rozpoznać? Przede wszystkim zdrowy szampon to taki, który ma jak najmniejszą ilość składników, a te, które w nim występują są pochodzenia naturalnego. Szampon bez silikonów może okazać się (chociaż nie zawsze) bardzo zdrowym i bezpiecznym produktem – wiele zależy od tego, jaki jest pozostały skład takiego szamponu. Dlatego zawsze należy czytać etykiety na kosmetykach. Jeżeli w szamponie nie ma sylikonów, jeżeli znajdują się w nim naturalne oleje, a ilość substancji jest znikoma, można przypuszczać, że mamy do czynienia z produktem zdrowym i w pełni bezpiecznym.

Nie znam się na substancjach kosmetycznych – jak mam sobie poradzić?

Wiele osób wysuwa argument, że musi zaufać producentom znanych kosmetyków, ponieważ nie zna się na substancjach chemicznych i kosmetycznych, a więc czytanie etykiet nic nie da. Nie jest to do końca prawdą, a takie podejście do zakupów nie jest podejściem odpowiedzialnym. Otóż, wcale nie trzeba mieć odpowiedniego wykształcenia, czy tez bardzo obszernej wiedzy na temat chemii i substancji wykorzystywanych przy produkcji kosmetyków, aby wiedzieć, z jakim produktem mamy do czynienia. Po pierwsze, ważne jest to, o czym już wspomnieliśmy, a więc o ilości substancji. Jeżeli jest ich w składzie aż tyle, że zajmują połowę etykiety, a Ty nie umiesz rozszyfrować nawet jednej nazwy, to najprawdopodobniej oznacza, że produkt taki nie jest dla nas najbezpieczniejszy. Po drugie, naturalne szampony do włosów bardzo często posiadają na etykiecie informację, że w składzie znajduje się ponad 90% substancji pochodzenia naturalnego. Jeżeli spojrzymy na skład takiego produktu, przekonamy się, że składa się on z kilku pozycji, a większość z nich jesteśmy w stanie rozpoznać.

Do naszej dyspozycji jest również Internet. Dziś posługuje się nim niemal każdy. Można rozbić zakupy kosmetyków online, bez wychodzenia z domu. Dzięki temu można bardzo dokładnie sprawdzić skład każdego zakupionego produktu. A nawet jeżeli dokonujemy zakupu w sklepie stacjonarnym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić kilka pozycji składu również wykorzystując Internet, który często mamy w telefonie komórkowym.

Internet pozwala również na sprawdzenie składu kosmetyków, które są w naszym domu i przenalizowanie, czy na pewno warto je kupować w przyszłości. Szampony bez silikonów, zdrowe, delikatne dla włosów i skóry głowy są doskonałym produktem dla całej rodziny, a pielęgnujące oleje, które się w nich znajdują, odżywiają włosy nadając im piękny i zdrowy wygląd.

Pamiętaj, że nikt nie narzuca Ci Twoich wyborów kosmetycznych. To prawda, że reklamy wywierają na nas bardzo duży wpływ i wiele osób chce mieć kosmetyki z przysłowiowej „najwyższej półki”, które reklamowane są tak często w mediach. Ale czy to na pewno dobry wybór dla naszego zdrowia? Niestety, nie zawsze. To my sami podejmujemy decyzję o tym, jakie chcemy mieć włosy za kilka, kilkanaście lat; jaka ma być ich kondycja. Wybór produktów jest bardzo duży i każdy może znaleźć idealny dla siebie kosmetyk do włosów. Jednak warto zastanowić się, czy lepiej wybrać mocno obciążający produkt, czy szampon bez silikonów, który zapewni zdrowie i blask włosom nie tylko przez chwile, ale w dłuższej perspektywie.