Nawozy mineralne zazwyczaj stosuje się raz w roku wiosną lub dwa razy w roku wiosną i latem. Jaka jest prawidłowa dawka nawozu mineralnego i jak prawidłowo go stosować, aby mógł przynieść dobre efekty?

Nawóz mineralny – co warto o nim wiedzieć?
Otóż, nawóz mineralny to środek chemiczny, który ma za zadanie przyspieszyć wzrost roślin. Trzeba pamiętać, że tego typu środki nie będą zagrożeniem dla ludzi i zwierząt wyłącznie wtedy, jak będzie się je stosować zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu. Przeważnie nawozy dodaje się do gleby wczesną wiosną i latem lub tylko wiosną w zależności od potrzeb. Większość związków zawartych w nawozach mineralnych wymywana jest w głąb ziemi, przez to nie warto stosować ich jesienią.

Jak dawkować nawóz mineralny?

Nadmiar nawozu jest groźniejszy niż jego niedostatek i z tym głównie trzeba się liczyć. bez nawożenia rośliny rosną słabo, jednak jeśli nawozu jest zbyt dużo może to doprowadzić do tego, że zginą. To właśnie dlatego w dużej mierze warto przestrzegać zalecanych przez producentów dawek nawozu mineralnego, inaczej może się to bardzo źle się skończyć Jeżeli chodzi o dawki to zazwyczaj podawane są one w przedziałach od-do. 

Nawozy mineralne w najniższej dawce są przeznaczone przede wszystkim do gleb piaszczystych. Cząsteczki takich gleb słabo wiążą związki mineralne, jeśli zastosujemy zbyt dużą dawkę może doprowadzić do do uszkodzenia korzeni roślin, co więcej pożyteczne mikroorganizmy mogą zginąć. Nawóz zostanie wypłukany wraz z wodą w głąb ziemi, a tam korzenie roślin nie będą sięgać, więc nie będą mogły z nich korzystać. W przypadku gleb gliniastych dawka nawozów mineralnych może być większa, gdyż jej cząsteczki zatrzymują na swojej powierzchni dużo związków mineralnych z nawozów. Związki są pobierane w miarę potrzeby.

Nawozy jednoskładnikowe czy wieloskładnikowe?

Nawozy mineralne jednoskładnikowe są zaopatrzone tylko w jeden pierwiastek i stosuje się je, gdy gleba wskazuje niedobór tego właśnie składnika. Tak więc, nawozy azotowe uzupełniają poziom azotu, fosforowe fosforu, potasowe potasu i tak dalej. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość nawozu może skutkować zasoleniem podłoża i zniszczeniem roślin, mogą się również kumulować szkodliwe związki w glebie. Jeżeli chodzi o nawozy mineralne wieloskładnikowe to są nazywane także mieszanymi. W ich składzie można znaleźć wszystkie składniki pokarmowe dla roślin w odpowiednich proporcjach. Zawierają makroelementy i mikroelementy. Na każdym opakowaniu dostępna jest informacja do jakich roślin są odpowiednie i jak je stosować. Nawozy uniwersalne to dobre rozwiązanie, one są najczęściej wybierane przez rolników, rzadziej korzystają ze środków specjalistycznych. 

To, czy nawozy będą skuteczne i jak szybko będą działać w dużej mierze będzie zależeć od tego, jaką będą mieć formę. Ważne jest to, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że preparaty płynne będą działać dużo szybciej, niż granulowane. Rośliny pobierają substancje z różną prędkością. Po znalezieniu się w glebie poszczególne nawozy mogą działać na przykład krócej ale dużo bardziej intensywnie. Kiedy warto sięgać po nawozy specjalistyczne? Gdy chcemy poprawić wzrost i kondycję roślin konkretnego typu na przykład roślin zielonych, iglaków czy roślin kwitnących.