Multimedialny rzutnik, nadaje się do wyświetlania obrazu na ścianie, a także na innej powierzchni, która będzie spełniać funkcje specjalnego ekranu projekcyjnego. Na rynku spotkamy ich naprawdę wiele, przeróżnych modeli. Kiedy jesteśmy na etapie poszukiwania dobrego sprzętu dla naszego kina domowego, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na pewne parametry. W jaki sposób uda się nam dobrać odpowiedni sprzęt, który wpisze się w nasze preferencje, a także potrzeby?

Czy właściwie jest projektor multimedialny?

Projektor multimedialny, czy też innymi słowy rzutnik – wyświetla obraz na bazie sygnału, który otrzymuje. Źródło może być różne, a najczęściej to chociażby komputer stacjonarny, kamera, odtwarzacz DVD, konsola do gier, laptop, czy też tuner satelitarny. Jeśli projektor zostanie zastosowany w szkole lub w filmie, będzie on w stanie uprościć komunikacje, ale też uatrakcyjnić przekaz, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości papierowych dokumentów. Jako, że ich ceny nieustannie maleją, klienci coraz chętniej stawiają na nie, jako jeden z elementów swoich kin domowych. Wysokiej klasy rzutnik multimedialny pozwala nie tylko na oglądanie filmów wysokiej jakości, ale też na granie w gry. Kiedy jednak chcemy wybrać najlepszy sprzęt dostosowanych do naszych potrzeb, powinniśmy wiedzieć, jakimi cechami urządzenia ta się między sobą różnią.

Projektory multimedialne i ich rodzaje

Najczęściej spotykany podział projektorów, dotyczy technologii przetwarzania przez nich obrazu, a te najpopularniejsze, to rozwiązania LCD oraz DLP.

Projektory LCD charakteryzują się tym, iż wyświetlają one obraz na ciekłokrystalicznej matrycy, przez którą przechodzi bardzo silny strumień światła, a obraz generowany jest przez specjalną lampę o dużej mocy. Jeżeli chodzi o standardowe projektory LCD, te wyposażone są zwykle w jedną matrycę TFT.

Projektory DLP stosują pewien układ mikroluster, znany pod nazwą DMD. Ten odbija światły z lampy, które przechodzi przez wirujące koło kolorów, a to nadaje mu prawidłową barwę.

Jakie aspekty i parametry, powinny zwrócić naszą uwagę przy zakupie projektora?

Niezależnie od tego, czy planujemy zakup projektora do domu, szkoły, czy też biura, zwykle powinniśmy poddać weryfikacji przynajmniej sześć elementarnych parametrów. Jest to z pewnością format obrazu, rozdzielczość, kontrast, jasność, a także złącza oraz żywotność lampy. Mając kompleksową wiedzę z tego zakresu, na pewno będzie nam łatwo dokonać wyboru najlepszego urządzenia, które wpisze się w nasze potrzeby. Dodatkowo, warto mieć też na uwadze takie aspekty, jak np. odległość projektora od ekranu, wagę, poziom hałasu, funkcje dodatkowe oraz wyposażenie.

Rzutnik multimedialny, a może jednak lepiej postawić na telewizor?

Czy odpowiednio dobrany rzutnik jest w stanie zastąpić nam telewizor? Tak naprawdę, odpowiedzią na to pytanie są potrzeby, jakie posiada konkretny użytkownik, czy też cała rodzina. Kiedy zależy nam szczególnie na tym, aby przez cały dzień posiadać dostęp do przeróżnych kanałów np. informacyjnych, projektor może okazać się idealnym rozwiązaniem. To szansa, aby bez konieczności wychodzenia z domu, móc poczuć się jak w sali kinowej. Dzięki temu, nie mamy do dyspozycji jedynie kilkudziesięciu cali, a zyskujemy ekran, którego przekątna może sięgnąć nawet kilku metrów. Oglądając transmisję sportową w takich warunkach sprawia, że emocje stają się kilkakrotnie większe, a tym samym, do pewnego stopnia mamy wrażenie, że znajdujemy się na stadionie.  Dodatkowo, jest to rozwiązanie, które finalnie okazuje się znacznie tańsze, niżeli zakup tradycyjnego telewizora, który może mieć zbliżone rozmiary. Stawiając na nowoczesny projektor, które rozmiary są wręcz kompaktowej, ten zajmie o wiele mniej miejsca, niżeli średnich rozmiarów odbiornik telewizyjny. To, za co najbardziej ceni się jednak projektory multimedialne, to oczywiści ich mobilność. Wystarczy nam zatem dostęp do gniazdka elektrycznego i projekcyjnego ekrany, jesteśmy w stanie zorganizować plenerowego kina na świeżym powietrzu dla naszej rodziny i przyjaciół.