Interesując się tworzeniem biżuterii można często spotkać się z tajemniczą nazwą kaboszony. Co się pod nią kryje, a także jakie są rodzaje kaboszonów i do czego można je wykorzystywać?

Czym są kaboszony?

Kaboszony to inaczej od spodu płaskie, a od góry wypukłe elementy ozdobne, wykorzystywane przede wszystkim przy tworzeniu biżuterii. Mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różną wielkość i kształt, jednak zazwyczaj są okrągłe lub owalne. Od góry są zawsze idealnie gładkie i wypolerowane – nie posiadają żadnych szlifów ani nacięć. Dzięki temu są bardzo efektowną dekoracją, mogącą osiągać najróżniejsze kolory i wyjątkowe efekty świetlne.

Kaboszony powstają np. z ozdobnych kamieni, które obrabia się za pomocą szlifu kaboszonowego. Wykorzystuje się szczególnie te kamienie, które dają ciekawe efekty optyczne lub posiadają wyjątkowy rysunek.

Gdzie wykorzystuje się kaboszony?

Kaboszony są wykorzystywane przy tworzeniu biżuterii, często używa się ich także przy wykonywaniu breloków lub ozdobnych zakładek do książek. Pozwalają na stworzenie bardzo efektownych ozdób, często niskim kosztem.

Kaboszony można wykorzystać przy tworzeniu:

– pierścionków,

– kolczyków,

– wisiorków,

– bransolet.

Są bardzo proste do osadzenia w danej biżuterii ze względu na ich płaski spód, dlatego świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie metalowych baz pod ozdoby. Można również podkleić je skórką lub filcem i wykorzystać w ozdobach wykonanych w inny sposób, np. z wykorzystaniem koralików, plecionek czy haftów. Niektóre kaboszony, szczególnie te wykonywane z kamieni ozdobnych, mogą być wykorzystywane solo jako wisiorek.

Jakie są rodzaje kaboszonów?

Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje kaboszonów, wykorzystywane przy tworzeniu biżuterii. Dzieli się je przede wszystkim ze względu na wykorzystany materiał, z jakiego powstały. Dostępne są:

Kaboszony z kamienia – należą do najbardziej efektownych ze względu na ich naturalne właściwości ozdobne. Do tworzenia kaboszonów wykorzystuje się zazwyczaj kamienie, które po polerowaniu ukazują swoje wyjątkowe piękno, wyrażone za pomocą kolorów, głębi, drobinek czy ciekawych wzorów. Można znaleźć kaboszony wykonane z malachitu, labradorytu, sardonyksu czy krzemienia pasiastego, a także wielu innych kamieni. Mogą być okrągłe, owalne, w kształcie łzy lub innych formach – ze względu na ich dekoracyjny charakter wiele opcji wygląda bardzo korzystnie i może być wykorzystywana przy tworzeniu biżuterii. Dostępne są także kaboszony z kamienia syntetycznego.

Kaboszony ze szkła – jest to rodzaj kaboszonów, który daje twórcom biżuterii największe pole do popisu. Składają się ze szklanej „soczewki”, pod którą można podkleić dowolny obrazek – dzięki temu kaboszon przejmuje dokładnie takie kolory i wzory, jakie chcemy uzyskać. Z tego względu z pomocą kaboszonów szklanych można tworzyć nieskończoną liczbę wzorów biżuterii, wykorzystując np. motyw mandali, kwiatów, postaci z filmów, symboli itp. W sklepach można znaleźć kaboszony szklane z podklejonymi już gotowymi wzorami, a także wersje puste, do samodzielnego podklejenia. Dostępne są również w różnych wielkościach. Najczęściej spotyka się modele okrągłe.

Kaboszony kryształowe – kaboszony również są wykonane ze szkła, jednak jest to specjalny typ kryształowy lub ołowiowy. Takie szkło pięknie załamuje światło, tworząc wyjątkowe efekty świetlne, bardzo cenione w biżuterii różnego typu. Kaboszony tego typu często wykonuje się z dwóch połączonych ze sobą elementów szkła, na środku podklejonych kolorową folią. Dzięki temu zyskują piękne kolory, widoczne przy ustawieniu kaboszonu przodem.

Gdzie można dostać kaboszony?

Kaboszony są bardzo popularne zarówno wśród osób amatorsko zajmujących się wykonywaniem biżuterii, jak i tych sprzedających ozdoby. Można znaleźć je w sklepach z akcesoriami do tworzenia biżuterii, najczęściej działającymi przez Internet. Kaboszony występują w ogromnej ilości wzorów, kolorów, kształtów i wielkości, dlatego dają ogromne możliwości osobom tworzącym biżuterię. Można tworzyć z nich zarówno pojedyncze ozdoby, jak i całe komplety dzięki powtarzalności wzorów i kolorystyki.