Klamki okienne to jedne z ważniejszych okuć, zastosowanych w przypadku stolarki okiennej. To dzięki nim można nadać oknom odpowiednią funkcjonalność, mają także wpływ na ich ostateczny wygląd we wnętrzach budynków. Jakie rodzaje klamek do okien są dostępne i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Klamki okienne – dopasowanie do wyglądu stolarki

Pierwszym aspektem, o jakim należy pomyśleć, jest wygląd i dopasowanie okuć do zamontowanych w danym budynku okien. Klamki okienne powinny pasować do okien pod względem estetycznym, dzięki czemu będą stanowiły dodatkową ich ozdobę oraz przyczynią się do spójnej aranżacji całego wnętrza. Co ważne, na rynku mamy bardzo szeroki wybór okuć tego typu, o różnym designie i kolorystyce. Możemy przebierać wśród minimalistycznych, nowoczesnych modeli, prostej klasyki, a także zdobionych rozwiązań, np. w stylu rustykalnym. Warto także zwrócić uwagę na odcień danej klamki – odcieni białego jest bardzo dużo, a niedopasowanie będzie widoczne przy zamocowaniu okucia do białej ramy okiennej. Kolorystyka nie ogranicza się oczywiście do klasycznej bieli, najczęściej stosowanej zarówno przy oknach PCV, jak i drewnianych – można znaleźć również modele złote, srebrne, czarne oraz w bardziej wymyślnych wersjach kolorystycznych. Szczególnie dobrze komponują się one z oknami drewnianymi, przy których można pozwolić sobie na większą zabawę aranżacją.

Rodzaje klamek okiennych ze względu na zastosowanie

Klamki okienne powinny być także w pełni dopasowane do wykorzystanych w danym oknie mechanizmów, aby były w stanie wykorzystać jego potencjał i zapewnić mu maksymalną funkcjonalność. Przykładowo, jeśli okno jest rozwierno-uchylne, powinno zostać wyposażone w klamkę, która pozwala zarówno na jego pełne otwarcie, jak i uchylenie – najczęściej jest to zależne od ustalonej pozycji klamki. Klamka powinna być także wygodna w użyciu, co uzyskuje się dzięki odpowiedniemu profilowaniu uchwytu – ma to znaczenie szczególnie w przypadku okien, które są często otwierane.

Klamki okienne z podziałem na wykorzystane materiały

Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przed zakupem klamek okiennych, jest materiał, z jakiego zostały wykonane okucia. Obecnie na rynku mamy dostęp do trzech podstawowych rodzajów:

– klamek plastikowych, najczęściej stosowanych przy oknach PCV,

– klamek metalowych, przeznaczonych głównie do okien drewnianych,

– klamek metalowo-plastikowych.

Zastosowany materiał ma wpływ zarówno na estetykę, jak i trwałość okucia. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach warto postawić na bardziej wytrzymałe, odporne na szkodliwe czynniki rozwiązania. Solidne, trwałe klamki okienne powinny zostać wykorzystane w oknach, które są często otwierane oraz posiadające bardziej skomplikowane mechanizmy otwierania i uchylania. W niektórych pomieszczeniach okucia są także narażone na wilgoć, skrajne temperatury i działanie promieni UV, np. w łazienkach, kuchniach oraz nasłonecznionych pokojach.