W naszym kraju abonament  samochodowy jest stosunkowo nowym rozwiązanie, ale nawet mimo tego, że niewiele firm jest nam w stanie to zaoferować, zdecydowanie można zauważyć wzrost popularności tego wyjścia wśród klientów. Co warto wiedzieć o tej formie finansowania auta?

Jeśli interesuje nas chociażby Mazda abonament będzie dobrą opcją, jednak różni się nieco od leasingu, czy też kredytu. Dzięki temu, możemy normalnie korzystaj z pojazdu, opłacając ustaloną kwotę co miesiąc. Szczegółowe zasady są najczęściej opisane w umowie, a jest to m.in. zakres maksymalnej liczby pokonanych kilometrów. Umowa może być podpisana na okres minimum jednego, do maksimum czterech lat.

Do zapamiętania…

Najem długoterminowy lub po prostu abonament sprawia, że nie musimy spłacać samochodu jak w wypadku kredytu, a później martwić się o to, czy uda się nam go sprzedać. Możemy z niego korzystać, oddając po upływie umowy. Zyskujemy także możliwość ubezpieczenia oraz serwisowania bez dodatkowych kosztów. Co więcej, nie dotyczy nas także problem, który pojawia się często w wypadku nowych aut, czyli bardzo szybki spadek ich wartości. Kierowca zatem zyskuje dużą swobodę, gdyż zostaje odciążony z wielu obowiązków.

Wynajem długoterminowy samochodów to opcja, która sprawdzi się nie tylko w wypadku nowych, ale też używanych aut. Główne bywają to pokontraktowe pojazdy w wieku 3-4 lat. Dzięki finansowaniu pojazdu przez firmę leasingową w abonamencie mamy gwarancję, że auto to będzie sprawdzone. Wszystkie samochody dostępne w ofercie, zawsze pochodzą z pewnego źródła. Jest to o tyle istotne, ponieważ szukając używanego auta na własną rękę nigdy nie mamy gwarancji tego, że auto posiada realny przebieg, ani też historię serwisową.

Zalety, które powinny nas przekonać

W momencie podpisywania umowy, mamy możliwość opłacenia pewnej kwoty, która pozwoli nieco obniżyć miesięczny wydatek użytkowania auta. W zależności od umowy, cena abonamentu obejmuje także pojazd zastępczy, serwisowanie, wymianę opon, czy też likwidację szkód.

Zanim podpiszemy umowę długoterminowego wynajmu aut, należy ustalić jaką liczbę kilometrów pokona samochód podczas obowiązywania abonamentu. Wszystko z uwagi na to, że po przekroczeniu tego limitu, konieczne będzie poniesienie dodatkowych kosztów. Limity te są jednak bardzo szerokie, stąd bardzo rzadko zdarza się je przekroczyć klientom.

Kiedy umowa dobiegnie końca, użytkownik ma tak naprawdę kilka opcji. Najczęściej będzie to zwrot użytkowanego pojazdu i wymiana na nowy. Można także wydłużyć umowę, decydując się na indywidualne ustalenia i wyliczenia. Należy liczyć się z faktem, iż wraz z końcem abonamentu opłata początkowa przepada. Jednak podczas zakupu samochodu za gotówkę, już podczas wyjechania nim z salonu wartość auta spada o kilkanaście procent. Warto zatem dokładnie obliczyć sobie koszty z jakimi się spotkamy, aby wybrać rozwiązanie najbardziej opłacalne.