Jeszcze nigdy nie mieliśmy takiego wyboru nawozów jak obecnie. Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty, jedno lub wieloskładnikowe, przeznaczone do różnego rodzaju upraw i roślin. Wobec takiego wyboru czasami ciężko podjąć decyzję na który się zdecydować. Niezależnie jednak od tego jakie uprawy posiadamy, zawsze warto wybierać nawozy organiczne, jak np.obornik granulowany. Nie dość, że przyczynią się one do ochrony środowiska, to zapewnią naszym roślinom najlepsze i najbardziej potrzebne składniki odżywcze, nie zatruwając przy tym ziemi, ani samych roślin. Pomogą w zachowaniu ich walorów naturalnych, bez niepotrzebnego szpikowania ich szkodliwymi często środkami chemicznymi. Faktem jest, że często to właśnie te środki chemiczne wpływają na szybszy wzrost i rozwój, jednak jest to sprzeczne z naturą i jeśli chodzi o rośliny spożywcze, takie jak zboża, owoce, czy warzywa, w rezultacie ich spożywanie może sprawić, że w organizmie nagromadzą się różnego rodzaju substancje toksyczne, co może mieć fatalne skutki jeśli chodzi o nasze zdrowie. Dlatego zarówno jeśli hodujemy warzywa tylko dla siebie w przydomowym ogródku, jak i w sytuacji kiedy posiadamy większe pola uprawne, warto stosować obornik granulowany, które pozwolą nam się cieszyć naprawdę zdrowymi plonami.

Obornik granulowany i ich wpływ na środowisko

W obecnych czasach, kiedy ziemia jest zatruwana z każdej możliwej strony, szczególnie ważne jest zadbanie o jej odkażenie i sprawienie, że będzie ona choć nieco bardziej czysta. Niewątpliwie będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na środowisko, gdyż każda, nawet niewielka rzecz wpływająca na jego oczyszczenie, z pewnością przyczyni się do ogólnego lepszego funkcjonowania ekosystemów, a co za tym idzie, wpłynie pozytywnie również na nasze zdrowie. Stosowanie oborników granulowanych , owoców, czy innych upraw, jest więc jednym z podstawowych kroków, które możemy podjąć w walce o lepsze i bardziej czyste środowisko, czyli również poprawę naszego zdrowia i komfortu życia.

Minusy stosowania produktów bio

Czasem niestety zdarza się, że tego rodzaju nawozy nie zapewniają stuprocentowej ochrony naszych upraw albo jest ona mniejsza niż w przypadku nawozów sztucznych. Dlatego przy ich stosowaniu czasami pojawiają się odpady w postaci nadgryzionych warzyw czy nie tak ładnych i dobrze prezentujących się owoców. Właśnie dlatego większe firmy i gospodarstwa często wybierają inne rozwiązania. Mając do wyboru nawozy naturalne i sztuczne, często decydują się na te drugie, gdyż faktem jest, że zapewniają one zazwyczaj lepszy wzrost i nie przysparzają problemów oraz chroni przed szkodnikami i chorobami. Nie zawsze jednak mają pozytywny wpływ na środowisko, a przede wszystkim plonu, które na nich wyrosły nie będą dla nas takie zdrowe. Naszym zdaniem, mimo wszystko warto jednak postawić na obornik granulowany. Choć ich stosowanie może wymagać więcej zachodu i czasem nie dać tak ładnie wyglądających, czy tak obfitych plonów jak w przypadku nawozów sztucznych, to jednak w rezultacie zjadamy produkt w pełni naturalny i zdrowy, a to przecież powinno być dla nas najważniejsze.