Pojazdy mechaniczne są złożone z tysięcy pomniejszych elementów tworzących sprawnie działającą całość. Branża motoryzacyjna w dużej mierze jest uzależniona od gałęzi przemysłu zajmującej się obróbka skrawaniem. To właśnie obróbka metali pozwala uzyskać precyzyjne elementy, które następnie są wykorzystane do konstrukcji pojazdów oraz złożonych maszyn. Jakie możliwości oferuje branży motoryzacyjnej nowoczesna obróbka skrawaniem?

Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?

Pierwsze automobile naszej cywilizacji były składane manualnie, część po części. Co więcej, manualnie produkowano również metalowe elementy, takie jak śrubki, gwinty czy tuleje. Dopiero w drugiej połowie XX wieku pojawiła się zautomatyzowana obróbka skrawaniem cnc, która pozwoliła znacznie zwiększyć wydajność produkcji, a także zagwarantować większą precyzję i trwałość.

Technologia CNC (Computerized Numerical Control) to specjalny system, który pozwala zaprogramować automaty tokarskie na wykonywanie konkretnej pracy. To algorytm steruje ostrzami oraz wiertłami w celu uzyskania określonych komponentów potrzebnych w przemyśle motoryzacyjnym. Specjalistyczna obróbka skrawaniem CNC jest w stanie wyprodukować nawet kilkadziesiąt tysięcy elementów w ciągu jednej godziny.

Jakie elementy dostarcza obróbka skrawaniem metali?

Automaty tokarskie są przystosowane do obróbki brył obrotowych. Umieszcza się w nich pręty lub przygotówki o określonej średnicy. Obróbka skrawaniem CNC obejmuje szereg działań: toczenie, frezowanie, wiercenie, gwintowanie, szlifowanie oraz obróbkę mechaniczną. W ten sposób powstaje metalowa część o oczekiwanym kształcie oraz właściwościach. Branża motoryzacyjna korzysta przede wszystkim ze wszelkiego rodzaju nakrętek, tulei, zaworów, gwintów, śrub oraz innych elementów metalowych potrzebnych do stworzenia sprawnych układów.

Usługi CNC dbają o bezpieczeństwo naszej podróży

Stare powiedzenie głosi, że łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. W przypadku samochodów ogniwami są właśnie niewielkie elementy metalowe, które łączą za sobą wszystkie układy oraz sprawiają, że nasze auto jest przystosowane do jazdy przez kilkaset tysięcy kilometrów. Obróbka skrawaniem CNC to bardzo odpowiedzialny proces, który obejmuje wytwarzanie części, które następnie decydują o komforcie i bezpieczeństwie kierowców oraz ich pasażerów. Usługi CNC znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w motoryzacji, ale również w lotnictwie oraz innych gałęziach przemysłu skupionych na produkcji różnorodnych pojazdów.