Wybór odpowiedniego nagłośnienia do sali konferencyjnej jest wręcz kluczowe, kiedy zależy nam na prawidłowym przebiegu konkretnego wydarzenia. Może mieć to bowiem wpływ na to, czy publiczność będzie w stanie zrozumieć wykład lub też prelekcję.

Nagłośnienie oferuje nam naprawdę wiele możliwości, co do doboru sprzętu. Poszczególne urządzenia, będą jednak dedykowane konkretnym pomieszczeniom oraz będą też nadawać się do innych celów. Naszym zadaniem jest to, aby wyłonić to nagłośnienie konferencji, które okaże się zdecydowanie najlepsze. Jakimi aspektami powinniśmy się zatem kierować, by udało się nam wybrać takie mikrofony i głośniki, które spełnią nasze oczekiwania. Czy warto wynająć firmę, czy też powinniśmy taki sprzęt zakupić na własność?

Z jakich powodów nagłośnienie konferencji jest tak istotne?

Kiedy przychodzi nam zorganizować konferencję, musimy dopilnować obecności mocnych głośników, a także dostosowanych mikrofonów. To bardzo częsty scenariusz, kiedy publiczność jest już na swoim miejscu, prelegent wchodzi na mównicę, aczkolwiek sprzęt odmawia posłuszeństwa. Zależy nam na uruchomieniu filmu, jednak dźwięk jest nieczysty, przerywa i sprzęga. 

Niekiedy da się dość szybko zmienić sprzęt, jednak podczas bardzo ważnej, międzynarodowej konferencji nie będzie to najlepsze wyjście, gdyż ucierpią na tym aspekty PR-owe. Nawet jeżeli problem zostanie szybko zażegnany, niestety publiczność zapamięta całe zajście, a niesmak niestety pozostanie. Wszystko to sprawia, że dobór odpowiedniego nagłośnienia jest bardzo ważne, gdyż wpływa nie tylko na samo powodzenie wydarzenia, ale również na wizerunek.

Najwyższej jakości głośniki oraz mikrofony będą skutkować sukcesem i to przynajmniej na dwóch płaszczyznach. Widz będzie bowiem nie tylko wszystko słyszał, ale przede wszystkim dokładnie rozumiał. Wystarczą te dwa elementy, aby zostało zbudowane zarówno zainteresowanie, jak i interakcja z jego strony.
Dobre nagłośnienie w naszej sali konferencyjnej doprowadzi do tego, że cała przekazywana wiedza będzie przyswajana. Każde szkolenie, warsztaty i nie tylko będą gwarantować znacznie lepsze efekty, a będzie to bezpośrednio przekładać się na jakość pracy, a w konsekwencji również na zyski.

Nagłośnienie – dobór sprzętu do sali konferencyjnej

Kiedy aula lub sala posiada układ zwany podkową, wykorzystuje się wtedy tzw. multifony, pozwalające na to, aby dyskusja była prowadzona w swobodny sposób. Kiedy bierzemy pod uwagę salę konferencyjnej, które układ jest teatralny, będziemy już potrzebować zestawów głośników. Konieczne jest tutaj rozlokowanie ich w odpowiednich miejscach, a także połączenie ich ze sobą za pomocą systemu.

Prelegenci będą na pewno potrzebować również dobrych mikrofonów bezprzewodowych, a szczególnie jeśli zechcemy zagwarantować im pełną swobodę poruszania. Jeżeli występująca osoba ma z założenia stać jednak w jednym miejscu, wystarczające może okazać się nagłośnienie konferencyjne w postaci przewodowego mikrofonu, mównicy lub prezydium.

Własne nagłośnienie, czy może wynajem od firmy audiowizualnej?

Warto wiedzieć, że wypożyczenie nagłośnienia nadal nie załatwia sprawy, gdyż konieczne jest też jego odpowiednie obsłużenie. Jeśli jest to plenerowe wydarzenie, często będziemy potrzebować wsparcia wykwalifikowanego specjalisty. Pamiętajmy, że dobra firma audiowizualna przygotuje, a zatem zaprojektuje oraz wykona dla nas zoptymalizowany system nagłośnieniowy, który z pewnością okaże się dobrze dostosowany do warunków elektroakustycznych, jakie panują w otoczeniu. Oznacza to, że w ogóle nie musimy obawiać się, że sprzęt nas zawiedzie, a także o to, że jakość dźwięku nie będzie zadowalająca.

Kameralne szkolenia lub warsztaty nie wymagają takiego sprzętu, dlatego często wystarczy sam komputer i klasyczne głośniki. Problem pojawia się wtedy, kiedy liczba uczestników jest o wiele większa. Większość obiektów konferencyjnych dysponuje własnym sprzętem a także osobami, które odpowiadają za jego obsługę, natomiast miejmy na uwadze fakt, że nie uchodzi to za standard.