Odprawienie towaru, co w słowniczku transportowym oznacza po prostu przeprowadzenie ładunku przez całą procedurę celną, jest niezwykle ważne. Jakikolwiek problem może bowiem oznaczać dla nas zatrzymanie na granicy i utkniecie tu na dłuższy czas. Oczywiście kwestie celne nigdy nie należą do rzeczy prostych – rzeczy przeznaczone do wwiezienia do naszego kraju są pieczołowicie sprawdzane. Jak więc przyszykować się na odprawę celną i co należy o niej wiedzieć?

Odprawa celna – rodzaje, przebieg, cło

Jeżeli zaczynamy już mówić o takim temacie, musimy w pierwszej kolejności zacząć od wyjaśnienia sobie, na jakie rodzaje możemy rozdzielić odprawy celne. Pierwszym z nich jest odprawa ostateczna – mamy wtedy pewność, że produkt nie zostanie zawrócony z granicy i może wjechać do kraju bądź Unii Europejskiej. Kolejnym rodzajem jest odprawa warunkowa, zwana też czasem czasową. Oznacza to, że z konkretnych powodów produkt, którego dotyczy kontrola celna będzie z powrotem wyjeżdżał z kraju. Istnieje również trzeci rodzaj odprawy – odroczony. Wedle przepisów, taka odprawa zostaje wtedy przekazana innemu urzędowi. Stosuje się to głównie w przypadkach, gdy obecny urząd celny nie jest w jakikolwiek sposób w stanie zbadać towaru.

Odprawa celna pozwala również na lepsze kontrolowanie cła – importera dzięki właśnie odprawie łatwiej jest wezwać do jego opłacenia. Należy jednak pamiętać, iż cło występuje tylko w przypadku przesyłek i towarów spoza Unii Europejskiej. Jeżeli zaś naprawdę nie chcemy się zajmować wszystkimi formalnościami, które czekają nas podczas całego procesu sprowadzania produktu do Polski i podczas załatwiania odprawy, może wynająć usługi agencji celnej. Załatwi ona wszystkie potrzebne formalności, a także przygotuje wszystkie kwity potrzebne do wjazdu do państwa. Zweryfikuje również przesyłkę pod kątem odprawy celnej, by uzyskać pewność, że transport będzie w stanie przejść kontrolę.

Odprawy celne mogą się na pierwszy rzut oka wydawać dość skomplikowane. Wszystko jednak zależy głównie od wprawy i przede wszystkim doświadczenia.