Nowoczesne oświetlenie filmowe pozwala stworzyć doskonałe warunku na planie zdjęciowym i sprawić, że dana produkcja będzie w stu procentach udana. Jednak chcąc, aby tak się stało, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego rodzaju lamp – jeżeli Ci na tym zależy i chcesz postawić na te najlepsze, czytaj dalej!

Jakie oświetlenie filmowe używane jest na planach zdjęciowych?

Przede wszystkim – to najwyższej jakości, które dodatkowo posiada odpowiednie parametry. Musisz bowiem wiedzieć, że chcąc uzyskać piękno wykonywanych zdjęć, musisz skorzystać ze sprzętu profesjonalnego i nowoczesnego od cenionych producentów, takich jak Arri, Pulsar, Martin, Philips, Dedolight, JB Lighting oraz Kino Flo. Musisz wybrać odpowiednie parametry lamp i mieć pewność, że oświetlenie filmowe zostanie odpowiednio dostosowane do Twojego planu filmowego.

A na jakie rodzaje lamp warto postawić szczególnie? Tutaj na czele stawki są cztery podstawowe rodzaje, które są polecane przez specjalistów oraz filmy oświetleniowe. O których mowa?

  • Lampy żarowe. To ten typ oświetlenia, z którego wszyscy korzystamy na co dzień – czy to w domu, czy też w pracy. Tradycyjne lampy, jednak dostosowane pod względem parametrów do wymogów, jakie stawiają plany filmowe i zdjęciowe. Dają więc sporo światła o odpowiedniej barwie, jednak uznawane są za rozwiązanie budżetowe – tanie, które nie sprawdzi się w najbardziej wymagających warunkach. Jeżeli więc Twoje potrzeby są niewielkie, postaw na oświetlenie studyjne lub filmowe żarowe – w przeciwnym razie czytaj dalej!
  • Lampy fluorescencyjne. Mowa tutaj o popularnych świetlówkach, z których również korzysta się na co dzień, ale które jeszcze lepiej niż żarowe, sprawdzają się na planach filmowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że lampy te dają o wiele mocniejsze światło, którego barwa jest korzystniejsza. Dzięki temu, że pozwalają oświetlić plan światłem miękkim, są stosowane częściej i bardziej polecane przez specjalistów – warto więc zastanowić się nad ich wypożyczeniem w przypadku średnich wymagań.
  • Lampy HMI. Jest to gazowe oświetlenie do filmowania, które dedykowane jest wszystkim osobom o największych wymaganiach, które potrzebują z jednej strony największej intensywności światła (4 razy mocniejsze niż lampy żarowe), a także uzyskania maksymalnie naturalnego światła, przypominającego to dzienne. Lampy HMI są rozwiązaniami profesjonalnymi, które pozwolą Ci oświetlić bardzo duże powierzchnie i cieszyć się najlepszym efektem z możliwych.
  • Lampy LED. Nowoczesne, energooszczędne i również stosowane na co dzień, które cechuje przede wszystkim intensywne światło. Sprawdzają się w bardzo wielu sytuacjach i na różnych planach zdjęciowych, jednak nie są polecane tam, gdzie chcesz uzyskać naturalne światło – w takim wypadku lepiej postawić na oświetlenie filmowe HMI.

Jak więc widać wybór jest całkiem sporym, a to przecież tylko część tego, na co możesz postawić. Pamiętaj również o tym, aby postawić na odpowiednie akcesoria, dzięki którym uda Ci się właściwie zamontować oświetlenie filmowe – tylko wtedy będzie ono efektywne na Twoim planie zdjęciowym!

Warto również pamiętać o tym, by skorzystać z usług profesjonalnej firmy oświetleniowej, która nie tylko zaproponuje Ci najlepsze rozwiązania, ale także zapewni fachowe doradztwo oraz kompleksowy montaż oświetlenia we wskazanym miejscu. Warto w tym wypadku skorzystać szczególnie z usług wypożyczalni oświetlenia, dzięki której nie tylko zyskasz profesjonalny sprzęt, ale również znacznie zaoszczędzisz – szczególnie w porównaniu do zakupu lamp do filmowania.