projektory

Projektory multimedialne są urządzeniami coraz częściej wykorzystywanymi w domu. Nowoczesne modele świetnie sprawdzają się do odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu stanowią cenny element kina domowego. Kiedy warto zdecydować się na projektor do swojego salonu?

Projektory – zastępstwo dla telewizorów?

Choć telewizory są wciąż dość ważnym wyposażeniem salonu, najczęściej znajdującym się na honorowym miejscu, ich wykorzystanie nieco się zmienia. Coraz mniej osób ogląda klasyczną telewizję, przerzucając się raczej na platformy VOD czy filmy publikowane w Internecie. Telewizor włącza się raczej w momencie, kiedy chce się obejrzeć konkretny film, a nie żeby „leciał w tle”. W takiej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, żeby klasyczny odbiornik zamienić na bardziej efektowny projektor multimedialny.

Projektory mogą obecnie zapewnić wysoką jakość obrazu, również w warunkach domowych. Z tego względu coraz częściej pojawiają się jako alternatywa dla telewizorów – przemawia za tym również fakt, że projektor zapewniający dużą przekątną obrazu jest sporo tańszy od telewizora o podobnej przekątnej. W efekcie można niższym kosztem zapewnić sobie bardziej „kinowe” wrażenia podczas seansu filmu.

Projektory multimedialne nie zawsze jednak sprawdzą się jako całkowite zastępstwo dla telewizora, szczególnie dla osób, które lubią mieć włączony odbiornik przez większą część dnia i cenią sobie oglądanie klasycznych programów telewizyjnych.

Przygotowanie pomieszczenia pod projektor

Sposób instalacji projektorów w pomieszczeniach ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim nie jest to rozwiązanie dla niewielkich salonów – urządzenie powinno być bowiem zazwyczaj odsunięte od ściany o co najmniej 1,5-2,5 m. Potrzebuje także odpowiedniego miejsca do wyświetlania obrazu – może to być gładka, biała ściana lub specjalny ekran do projektora, posiadający różne możliwości montażu. Jeśli pomieszczenie spełnia te dwa warunki, warto zastanowić się nad projektorem – może być cennym wyposażeniem w każdym salonie.

Sam projektor może być przymocowany do ściany lub pod sufitem – dostępne są różne możliwości jego montażu. Może także być chowany w szafie i wyciągany tylko na czas seansu – jest to rozwiązanie dla osób, które nie zamierzają korzystać z niego bardzo często. Nowoczesne modele nie muszą być stawiane idealnie na środku ściany, wiele z nich posiada bowiem funkcję korekty obrazu, dzięki której można uzyskać idealnie prostokątny obraz nawet, jeśli urządzenie stoi pod kątem.

Ściana, na której będzie wyświetlany obraz, powinna być biała lub posiadać specjalnie wymalowany prostokąt o rozmiarach wyświetlanego obrazu. Dzięki temu obraz będzie posiadał odpowiednią kolorystykę i zapewni duży komfort oglądania. Można także pokusić się o specjalny ekran, który może być np. schowany w podwieszanym suficie, na stałe przymocowany do ściany lub ustawiany na specjalnym stelażu. Wszystko zależy od preferencji użytkowników i tego, jak często będą korzystać z  urządzenia.

Pomieszczenie powinno być także odpowiednio zaciemnione – warto postawić np. na dobre rolety, które nie przepuszczają światła słonecznego. Wystarczy opuścić je na czas seansu, aby warunki do oglądania filmów z projektora dawały użytkownikom odpowiedni komfort.

Warto pomyśleć także nad dźwiękiem, który również jest nieodłącznym elementem kina domowego. Choć projektory posiadają wbudowane głośniki, często pozostawiają one sporo do życzenia. Najlepiej wybrać model z wyjściem audio minijack, do którego można podłączyć własny sprzęt grający. Niektóre modele posiadają także funkcję Bluetooth, dzięki której możliwe jest połączenie projektora z głośnikami przenośnymi. W efekcie można stworzyć wysokiej jakości kino domowe, które będzie spełniało wszystkie oczekiwania odbiorców pod względem jakości obrazu i dźwięku.

Projektory multimedialne to ciekawe wyposażenie, nad którym warto się zastanowić, jeśli jest się miłośnikiem oglądania filmów na większym ekranie. Stanowią również ciekawą, tańszą alternatywę dla telewizorów.