Magazyny, hale przemysłowe, myjnie samochodowe, lotniska, itp. to duże obiekty, które mają specjalne wymogi, jeżeli chodzi o stworzenie ich konstrukcji budowlanej. Jednym z obowiązków elementów, jakie pojawiają się w tego typu konstrukcjach budowlanych są bramy przemysłowe. Jakie rozróżniamy rodzaje bram przemysłowych?

Zastosowanie bram przemysłowych

Wybierając rodzaj bram przemysłowych, należy zdać sobie sprawę z ich zastosowania oraz funkcji, aby wiedzieć jak dobrze dobrać system ogrodzeniowy do firmy. Otóż każda brama ma na celu ochronę mienia znajdującego się w środku budynku, jak również utrzymanie ciepła. Wysoka izolacyjność termiczna w przyszłości będzie wpływać na niższe rachunki związane z ogrzewaniem. W przypadku wielkich hal przemysłowych potrzeba dużo energii do ogrzania całości, dlatego bramy przemysłowe o dobrej izolacyjności mają ogromne znaczenie. Kolejną funkcją jest zapewnienie ciągłości pracy poprzez szybkie otwieranie i zamykanie – bez konieczności wychodzenia z pojazdu, jeżeli jest to tylko możliwe. Kolejna funkcja to dźwiękochłonność – w szczególności, jeżeli mamy do czynienia z ruchliwą drogą znajdującą się w pobliżu obiektu przemysłowego lub też w drugą stronę – jeżeli mamy do czynienia z emitowaniem dużej ilości hałasu przez firmę.

Bramy przemysłowe segmentowe

Najczęściej wybierane bramy przemysłowe, cechujące się wysoką uniwersalnością, solidnością i wytrzymałością. Zajmują bardzo mało miejsca i otwierają się pionowo. Przed i za bramą zawsze pozostawiają bardzo dużo miejsca wolnego. Brama może być stworzona z różnego rodzaju materiałów – klient może sam wybrać taki materiał u producenta. W tego typu urządzeniach można wykonać dodatkowe przeszklenia. Zaletą tego typu segmentowych bram jest fakt, że po otwarciu segmenty odstawiają się w pionie, równolegle do dachu lub też układają się płasko względem sufitu. Dostępne są bramy segmentowe automatyczne lub ręczne.

Bramy przemysłowe harmonijkowe

Dedykowane do największych obiektów przemysłowych, zapewniają szybką pracę. To kosztowne rozwiązanie, dlatego nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na ich zastosowanie. W wielu branżach tego rodzaju bramy przemysłowe stały się synonimem luksusu i elegancji. Ten rodzaj bram można zastosować przy naprawdę wielkich wjazdach, które osiągają nawet do 14 m szerokości, np. na lotniskach. Do wyboru są bramy harmonijkowe z całkowitym wypełnieniem, częściowym wypełnieniem lub całkowitym przeszkleniem.

Bramy przemysłowe roletowe

Polecane do pomieszczeń, gdzie dużą rolę odgrywa wysokość całego pomieszczenia. Nie zajmują one zbędnego miejsca pod magazynem, ponieważ zwijają się one w wał umieszczony pod sufitem całej hali. Bramy przemysłowe roletowe dzieli się ze względu na ich wypełnienie, jak również na rodzaj napędu. Zaletą bram przemysłowych wykonanych z rolet jest fakt, że w wyniku awarii prądu, całość zawsze można otworzyć przy pomocy korby lub przekładni łańcuchowej do awaryjnego otwierania. Takie elementy zakładane są specjalnie na siłowniku bramy.