Dosłownie w każdym sklepie i większym markecie, będziemy mogli wybierać spośród wielu typów kaw. Ich wyjątkowe opakowania, hasła reklamowe i nazwy będą kusić nas do zakupu, a my musimy doskonale się orientować, aby wybrać najlepszą opcję, która zadowoli nas zarówno najwyższą jakością, jak i smakiem i aromatem. Jakie są najważniejsze aspekty, które dotyczą doboru rodzaju kawy, aby ta doskonale odpowiadała naszym gustom i preferencjom smakowym?

Rodzaj kawy, odpowiedni do stosowanej metody parzenia

Czy odnajdując odpowiedni sklep kawa obecna na regałach będzie w stanie nas zadowolić? Wszystko zależy od tego, z jak szerokim wyborem się spotkamy. Zupełnie najważniejsze jest to, aby typ kawy był odpowiedni do możliwości posiadanego przez nas dystrybutora kawy. Jeśli wybierzemy właściwie, uzyskamy taki smak i aromat, jakiego właśnie oczekujemy.

Ekspres ciśnieniowy wymaga zastosowania dobrej kawy, która posiada wysoki stopień wypalenia, czyli ciemną barwę. W wypadku przelewowych ekspresów, najlepiej postawić na ziarna pochodzące z jasnego wypału, które cechuje dość delikatny smak.

Mielona i ziarnista – która będzie lepsza?

Przywykliśmy już do faktu, że większość kaw w sklepach to produkty zmielone, jednak o wiele lepiej postawić na te, które są jeszcze w ziarnach. To najlepszy wybór, jeśli posiadamy ekspres z wbudowanym młynkiem. Nie oznacza to jednak, że młynek zewnętrzny i jego obsługa będzie stanowić dla nas jakiś problem. Warto zajrzeć do rankingu kawy i sugerować się najwyższymi pozycjami.

Co jest charakterystyczne dla ziaren, te mogą o wiele dłużej zachowywać swą świeżość, a to oddziałuje na smak i aromat. Nawet szczelnie zamknięcie mielonej kawy może spowodować, że ta szybko wywietrzeje. Kupując kawę do biura, warto jest mieć to na uwadze.

Czy warto postawić na kapsułki?

Przystępując do zakupu kawy w kapsułkach, spotkamy się przede wszystkim z ogromnym wyborem, jeżeli chodzi o smak. Uzyskuje się z tej kawy bardzo dobry i aromatyczny napój, a jako, że pakuje się je próżniowo, może to znacząco wydłużyć ich świeżość. Minusem są jednak koszty, gdyż jednorazowa kapsułka, to wydatek rzędu około złotówki.

A może kawa rozpuszczalna? Tzw. rozpuszczalna to produkt, który kupujemy zazwyczaj w słoikach lub jedno porcjowych saszetkach, a ich wybór jest naprawdę szeroki. Jeśli cenimy sobie wygodę ponad wszystko, okaże się to na pewno ciekawym rozwiązaniem. Musimy jednak liczyć się z tym, że spotkamy się tutaj z dość płytkim smakiem i aromatem. Co więcej, takie produkty zawierają spore ilości sztucznych dodatków i polepszaczy, a prawdziwi koneserzy kawy, nie biorą tej opcji w ogóle pod uwagę.