Jeszcze stosunkowo do niedawna słuchawki kojarzyły się gadżetem komputerowym w postaci słuchawek do pc – dużych słuchawek nagłownych, które należało podpiąć za pomocą kabla do specjalnego wejścia w komputerze. Dzisiaj słuchawki to nie tylko różnorodność formy i funkcji, ale także to często ważny element pracy. Prawdą jest, że słuchawki do biura przypominają tradycyjne słuchawki komputerowe, ale coraz częściej występują też w wersji słuchawek usb – takich bezprzewodowych.  

Słuchawki – w jakiej pracy?

Obecnie, gdy pomyślimy o słuchawkach do pracy w biurze to przychodzi nam najczęściej jedna opcja do głowy – call centre. Nic dziwnego, skoro oferty call centre zalewają nas z każdej strony – przez telefon, maila, a nawet jako oferty pracy po prostu. To zajęcie popularne jako dorywcza forma pracy, szczególnie wśród studentów, którzy szukają pracy tymczasowej z elastycznym grafikiem, by móc go dostosować do zajęć na uczelni. Słuchawki na usb to także ważny element pracy w wytwórniach muzycznych, studiach nagraniowych i temu podobnych miejscach oraz w pracy na infolinii i rejestracji.

Zupełnie inaczej wygląda praca profesjonalnego gracza, który bez słuchawek nie może zwyczajnie pracować. Tutaj stawia się jednak nie na ilość i cenę, a na jakość. Gracz musi mieć sprzęt najlepszej jakości, by mógł pozostać skupiony w pełni na grze i aby żaden szczegół rozgrywki mu nie umknął. Nie ma, co prawda znaczenia czy słuchawki w tym przypadku będą na kablu czy bezprzewodowe, bo liczy się aby były wygodne dla gracza i jakość dźwięku była pierwsza klasa.

Słuchawki bezprzewodowe, a przewodowe

W pracy, gdzie są niezbędne słuchawki najczęściej używa się słuchawek z mikrofonem lub słuchawek do telefonu stacjonarnego. Mają podobną funkcję – zapewniają możliwość słuchania i rozmawiania z dzwoniącym bez konieczności podnoszenia słuchawki telefonu do ucha. Jest to komfortowe i praktyczne. W wielu firmach przechodzi się coraz częściej na słuchawki z mikrofonem usb, ponieważ są bardziej praktyczne w użyciu ze względu na brak kabla. Kabel to spore ograniczenie ruchu i ryzyko, gdyż może się odpiąć lub uszkodzić w trakcie rozmowy. Słuchawki bezprzewodowe z kolei są bardziej nowoczesne i działają na zasadzie połączenia bluetooth przez sieć internetową. To pozwala na swobodne przemieszczanie się po biurze i wykonywanie innych czynności bez zdejmowania słuchawek oraz przerywania rozmowy nawet na moment.

Słuchawki to już dawno przestał być jedynie przydatny gadżet, a stał się ważny element życia dla wielu osób, które potrzebują słuchawek w pracy. W miejscach pracy opartej na używaniu słuchawek może zmieniać się podejście do kwestii jakości i rodzaju jedynie – firmy gamerskie czy muzyczne będą stawiały na najwyższa jakość i nowoczesność, zaś firmy call center i zwykłe korporacje na sprzęt średniej jakości, spełniający podstawową funkcję (zapewnianie możliwości słyszenia rozmówcy).