Dla niektórych osób leasing samochodowy wydaje się dość podejrzaną i wątpliwą opcją, jednak w wielu przypadkach rozwiązanie to potrafi bardzo wydatnie pomóc. Wokół tej metody finansowania pojazdów narosło wiele stereotypów oraz mitów, dlatego warto dowiedzieć się o niej trochę więcej, aby mieć jasność, czy jest to wyjście idealne dla naszej sytuacji.

Chociaż istnieje wiele opcji transportu, bez wątpienia samochód jest najwygodniejszym rozwiązaniem. W odróżnieniu od innych pojazdów, pozwala on na dotarcie do niemal wszystkich miejsc i pokonywanie najdłuższych tras. Nawet jeśli pragniemy posiadać najnowszy model Suzuki leasing pozwoli nam na jego pozyskanie. Jak wiadomo, niestety samochody dość często się psują, a dla właścicieli aut to prawdziwa zmora. Korzystając jednak z leasingu samochodowego, chociaż po części możemy uniknąć pewnych minusów, z którymi związane jest posiadanie własnego samochodu.

Kto powinien sięgnąć po leasing?

Auta w leasingu będą dobrą opcją dla właścicieli średnich i małych firm, którzy dla funkcjonowania biznesu muszą mieć dostęp do samochodu. Istnieje wiele wypożyczalni, które oferują przeróżne auta, a dodatkowo możliwości wyboru są bardzo szerokie. Będziemy mogli wybrać zatem taki samochód, który sprawdzi się w wypadku naszej działalności gospodarczej. Nawet jeśli potrzebne jest nam auto dostawcze lub bus, firma leasingowa stanie na wysokości zadania i zapewni nam auto, którego pragniemy.

Warto wiedzieć, że umowy leasingowe są bardzo często zawierane przez niewielkie firmy, z uwagi na pewne problemy podczas uzyskania kredytu bankowego. Leasingodawcy nie widzą żadnego problemu w braku zdolności kredytowej u klientów, stąd współpraca między nimi często układa się wzorowo i bez żadnych niejasności.

Kredyt a leasing

Warto podkreślić to, jakie różnice zachodzą pomiędzy kredytem, a leasingiem. Na sam przód wysuwa się podejście do kwestii własności. Otóż w wypadku kredytu, kiedy samochód zostanie już spłacony z pożyczonych pieniędzy, od razu staje się własnością kredytobiorcy. W wypadku leasingu, pojazd stanowi własność leasingodawcy w całym okresie obowiązywania umowy. Klient ma jedynie prawo wykupić pojazd, kiedy ten spłaci już wszystkie raty, a wówczas może dokonać jego wykupu.

Przedsiębiorca może skorzystać z odliczenia podatku VAT, chociażby paliwa oraz pojazdu, który stanowi jeden z ważnych elementów prowadzenia swojego biznesu. Leasingobiorca może także skorzystać z szansy wymiany pojazdu na o wiele lepszy i bardziej zaawansowany. Jest to jednak okazja, która nadchodzi wraz z upłynięciem okresu obowiązywania umowy. Wówczas możemy także zrezygnować z tej opcji finansowania, jeżeli pragniemy wypróbować coś innego. Na ogół klienci bardzo cenią sobie fakt, że mają możliwość doboru samochodu z całego przekroju rynku.