Epidemia koronawirusa spowodowała, że konieczne było przystosowanie się do nowego porządku, a także pogodzenie się z odwołaniem szeregu wydarzeń, które nas interesowały. W każdym wypadku kina, koncerty oraz spotkania piłki nożnej były niemożliwe, jednak te ostatnie na specjalnych warunkach wracają, przynajmniej w postaci transmisji telewizyjnych. Nie ma jednak wątpliwości, że nie będzie to wygląda identycznie jak wtedy, zanim pojawił się Koronawirus. Jak zatem będą prezentować się mecze ligi mistrzów w nowym formacie, a także jaki system rozgrywek zostanie nam przedstawiony?   

Jeśli interesuje nas liga mistrzów tabela, wyniki i wszelki inne statystyki są dla nas czymś istotnym. Wbrew oczekiwaniom, sporo wskazywało na to, że tegoroczna edycja champions league nie zostanie dokończona, a liga mistrzów na żywo powróci dopiero w 2021 roku. Na szczęście tak samo, jak większość krajowych rozgrywek, liga mistrzów na pewno się odbędzie co jest na pewno doskonałą informacją. Niestety Mistrzostwa Europy spotkał inny los, gdyż te musiały zostać przeniesione na przyszły rok. Oczywiście wszystko w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zawodników i kibiców, którzy na pewno pragnąć dopingować swoich piłkarzy na stadionie. Jakie zmiany czekają nas zatem, podczas dogrywania meczów champions leage tego roku?

W jaki sposób tegoroczna liga mistrzów wyłoni swojego zwycięzcę?

Mimo tego, że wiele wskazywało na to, że tego roku nie będziemy mogli już obejrzeć meczów piłkarskich, jednak władzom UEFA udało się ustanowić nowy i przeorganizowany terminarz ligi mistrzów. Ten w swej zmienionej formule umożliwia sprawne dokończenie rozgrywek. Postanowiono, że każde zaległe spotkanie będzie rozegrane w spieraniu na dwóch lizbońskich obiektach. Konieczne jest jeszcze dogranie spotkań rewanżowych 1/8 finału ora oczywiście wszystkie następujące fazy, które będą odbywały się w formie final eight. Co bardzo istotne, w nowej formie ligi mistrzów nie są przewidziane spotkania rewanżowe, dlatego nie będziemy obserwować już zjawiska tzw. atutu własnego stadionu. Ostateczny rezultat spotkania będzie zatem wynikiem tylko jednej potyczki na neutralnym gruncie, a to przyniesie nie tylko więcej emocji, ale też nakazuje większe skupienie, gdyż jeden mały błąd może oznaczać odpadnięcie.

Wszystkie mecze ligi mistrzów z dużym prawdopodobieństwem odbędą się przy pustych trybunach, natomiast istnieje możliwość, że krajowe władze zniosą obostrzenia co do organizacji imprez masowych, a wówczas może okazać się, że podczas final eight pojawią się jednak kibicie. Oglądanie meczów bez udziału fanów na stadionie wygląda kompletnie inaczej, niżeli wtedy, gdy na widowni znajduje się komplet kibiców. Zdaniem odbiorców przekazu telewizyjnego, takie spotkania kojarzą im się bardziej z grą treningową, niż z meczem o faktycznie wysoką stawkę.

Szereg zasad, co do zachowania ostrożności

Tak samo jak podczas meczów w ligach krajowych, zawodnicy biorący udział w nowym formacie champsions league, zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania wielu istotnych zasad. Ma to jednak dotyczyć bardziej rezerwowych zawodników i pracowników sztabów szkoleniowych, niżeli piłkarzy wyjściowych jedenastek, a mowa tutaj o zachowaniu odpowiednich odległości od siebie, a także zakrywania ust i nosów. Warto jednak pamiętać o tym, że epidemia wciąż jest dla nas zagrożeniem, a ryzyko zarażenia się wirusem nadal pozostaje wysokie.