Otóż, piła taśmowa do metalu to urządzenie do precyzyjnego cięcia i obróbki elementów metalowych. W zależności od dobranych części eksploatacyjnych, może przyciąć zarówno twardą stal oraz miękkie aluminium. Jak skutecznie wybrać taśmy do precyzyjnych pił taśmowych? Zachęcamy do przeczytania naszego krótkiego poradnika!

Zauważmy na początku, że dobór taśmy nie jest determinowany tylko według zapotrzebowania na cięcie danego materiału (inną taśmą przytniemy miedź, a inną stalowe pręty), ale także typ danej piły. Jeżeli bowiem zapomnimy o tym warunku, to nasze urządzenie może się wyeksploatować, co prowadzi do późniejszych i bardzo kosztownych napraw!

Po pierwsze sprawdź więc właściwości swojej piły

W przypadku doboru taśmy do piły ważna jest grubość, szerokość i długość danej taśmy. Taśmy zbyt krótkie będą niemożliwe w zamontowaniu. Zbyt gruba taśma zacznie haczyć o elementy konstrukcyjne piły, podobnie jak zbyt szeroka. W przypadku gdy kupisz natomiast cieńszą lub dłuższą część tnącą, to możesz narazić się na zerwanie taśmy, co z kolei jest bardzo niebezpieczne dla użytkownika!

Przed zakupem taśmy zobacz też w jakim stanie są elementy montażowe piły i napinacze. Być może czeka Cię gruntowna konserwacja. Nie kupuj również najtańszych taśm – te mogą szybko się wyeksploatować, nie będą cięły z oczekiwaną precyzją, a ich uszkodzenie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia użytkownika!

Teraz możesz przejść do swoich potrzeb

Druga kwestia, niezwykle ważna przy wyborze taśmy to zastosowanie. Inny element tnący zastosujesz w zależności od metalu. Z tego względu warto mieć zestaw tarcz taśmowych, aby w razie potrzeby po prostu zmienić ją w pile.

Najważniejsze względem pracy przy konkretnych materiałach jest tzw. TPI czyli liczba zębów tarczy na jednym calu. Im twardszy materiał tym TPI powinno być większe. Ważne jest to, że złe dobranie TPI do materiału skutkuje słabymi wynikami cięcia oraz szybką eksploatacją tarczy. Zwracaj więc na to uwagę już na etapie zakupu!