Stojąc przed wyborem materaca do sypialni, spotkamy się z kilkoma niezwykle istotnymi parametrami. Jednym z nich jest twardość. To właśnie ona wpływa na komfort snu i decyduje o tym, czy rano budzimy się w pełni wypoczęci, czy może z silnym bólem kręgosłupa. Nie możemy więc pominąć twardości, kiedy kupujemy materac. Jaka jednak powinna być, aby odpowiadała naszym potrzebom?

Dlaczego twardość materaca jest ważna?

Wielu osobom może się wydawać, że zmiana kanapy na łóżko z materacem z wyższej półki cenowej wystarczy, aby każdego dnia budzić się w pełni wypoczętym i gotowym do działania. Jednak znacznie większą rolę niż cena odgrywa twardość materaca. Żadna z nich nie jest zła, chodzi raczej o to, aby dopasować ją do potrzeb naszego ciała.

Materac, który jest zbyt miękki

Rolą powierzchni, na której śpimy, jest podpieranie naszego ciała. Nie oznacza to jednak, że materac powinien zagłębiać się w każdym możliwym miejscu pod naszym ciężarem. Konsekwencją zbyt miękkiego materaca jest nienaturalne wygięcie kręgosłupa, co w krótszej perspektywie sprawia, że rano budzimy się z bólami w okolicach odcinka lędźwiowego bądź szyjnego. W dłuższej perspektywie może przynieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Materac, który jest zbyt twardy

Każdemu z nas niezwykle łatwo jest popadać ze skrajności w skrajność. Może się tak zdarzyć również wtedy, kiedy dotychczasowy materac był zbyt miękki. Sięgając po całkowite przeciwieństwo, nie unikniemy problemów z bólami, a wręcz przeciwnie – mogą się one nasilić. Spanie na zbyt twardej powierzchni prowadzi do drętwienia palców u nóg, a konsekwencji nawet do poważnych problemów z układem krążenia.

Jak dopasować stopień twardości materaca?

Wybierając materac hevea z oferty sklepu mifili.pl, możemy spotkać się z różnymi symbolami określenia stopnia twardości – H1, H2, H3, H4. Jest to skala uniwersalna stosowana przez wszystkich producentów materacy. Co oznaczają poszczególne symbole?

H1 – materac miękki

Niski stopień twardości dedykowany jest dla osób o niewielkiej masie ciała. Jako że materac H1 rozpoczyna całą skalę twardości, swoje miejsce odnajduje w łóżeczkach dziecięcych, w których podpiera ciała o niewielkiej masie do 50 kg. Sprawdzi się również doskonale wśród starszych, a nawet dorosłych osób, które posiadają filigranową budowę. Nie powinien być jednak materacem wspólnym dla osób o mocno zróżnicowanej masie ciała.

H2 – materac średnio miękki

Materac określany tym stopień twardości, jest jednym z najczęściej wybieranych. W jego przypadku mamy do czynienia z przedziałem, w którym doskonale mieszczą się pary. Wynosi on 40-80 kg. Cechą charakterystyczną materacy o tej twardości jest łatwe dostosowywanie się do ciała.

H3 – materac średnio twardy

Materac stopniu twardości oznaczonym symbolem H3 nadaje się do nieco cięższych osób. Waga użytkownika powinna mieścić się w przedziale 70-100 kg. Tak samo, jak w przypadku poprzedniego modelu, może on również zostać wykorzystany w łóżku dla pary.

H4 – materac twardy

Materac o oznaczeniu H4 sprawdza się doskonale w przypadku osób borykających się z nadwagą lub po prostu preferujących twardsze podłoże do spania. Mimo że zalecane jest dobranie twardości na podstawie masy ciała, może się okazać, że osoby bardzo szczupłe czują się znacznie bardziej wypoczęte po śnie na materacu o twardości oznaczanej symbolem H4. Nie ma w tym nic dziwnego – pamiętajmy, że w wyborze podłoża do spania najważniejszą rolę odgrywa nasz komfort.

Decyzja o wyborze twardości materaca powinna być podjęta głównie na podstawie wagi. Nie warto jednak sztywno trzymać się reguły, bo może się okazać, że postawimy na nieodpowiedni rodzaj podłoża. Jeśli mimo większej wagi ciała doskonale śpi nam się na miękkim podłożu, nie warto zmieniać go na inne. Może to prowadzić do dyskomfortu, którego ciężko się pozbyć. Twardość materaca jest tak naprawdę w ogromnym stopniu wartością obiektywną. Warto mieć ją na uwadze, jednak nie powinniśmy sztywno trzymać się jej przedziału.