W ostatnich latach ceny energii elektrycznej coraz bardziej idą w górę. Z tego względu wiele osób poszukuje rozwiązania bardziej oszczędnego, które będzie jednocześnie praktyczne i bezproblemowe. Jedną z propozycji często wybieranych przez takie osoby jest instalacja fotowoltaiczna, która dostarcza wystarczającą ilość energii na funkcjonowanie wszystkich sprzętów domowych zarówno latem, jak i zimą. Jej montaż wykonywany przez profesjonalistów nie jest zbyt skomplikowany i nie zajmuje dużo czasu, a samo jej użytkowanie jest w pełni zautomatyzowane, nie musimy się więc niczym przejmować. Przyjrzyjmy się nieco bliżej sposobowi w jaki funkcjonuje oraz elementom z jakich się składa.

Podstawowy element instalacji, czyli ogniwa fotowoltaiczne

Najważniejszym elementem, który umożliwia zmienianie energii słonecznej na energię elektryczną są ogniwa fotowoltaiczne. Są one złożone z kilku części, które są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Zewnętrzną warstwę wystawioną na działanie promieni słonecznych tworzy płytka fosforowa o ładunku ujemnym, po niej następuje płyta rozdzielająca oraz wewnętrzna płytka krzemowa o ładunku dodatnim. Są one połączone odbiornikiem energii, który umożliwia powstanie prądu. W ten sposób powstaje zamknięty obieg, który pozwala na uzyskanie prądu stałego, który następnie za pomocą kolejnych części musi być zamieniony na prąd zmienny, gdyż to właśnie on pozwala na zasilanie i funkcjonowanie wszelkich domowych sprzętów elektrycznych. Nie ulega więc wątpliwości, że pojedyncze ogniwa są właśnie tymi elementami, dzięki którym funkcjonowanie całej instalacji fotowoltaicznej jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że jedno ogniwo jest w stanie wyprodukować stosunkowo niewielką ilość prądu, dlatego w celu zasilenia całego domu lub przestrzeni, w której s umieszczone, potrzeba przynajmniej kilkadziesiąt ogniw połączonych w moduły, a następnie całe panele fotowoltaiczne cena których będzie się wahała w zależności od wielkości (a co za tym idzie ilości ogniw), a także zastosowanych materiałów i technologii.

Inne elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej

Oprócz wspomnianych wyżej ogniw, potrzeba także wielu innych elementów, które mają bezpośredni wpływ na to, czy cała instalacja będzie działała w prawidłowy sposób. Jednym z takich elementów jest ogranicznik przepięć. Jest to część instalacji odpowiadająca za jej bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne w przypadku ochrony przed przejściowymi przepięciami. Jedną z polecanych marek jest Citel produkujący wysokiej jakości ograniczniki. Innym ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej są inwertery Sofar, czy też inne wysoko jakościowe falowniki. Jak już wspomnieliśmy omawiając temat ogniw, prąd stały wytwarzany za ich pomocą, musi być zmieniony w prąd zmienny, a następnie dostarczony do gospodarstwa domowego. Właśnie taką funkcję pełnią wspomniane inwertery nazywane także falownikami.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Aby w pełni cieszyć się udogodnieniami zapewnianymi przez fotowoltaikę należy odpowiednio zadbać o mocowanie poszczególnych modułów oraz całego panelu. Na rynku istnieją aktualnie całe firmy zajmujące się produkcją mocowań właśnie do tego rodzaju instalacji. Jedną z bardziej znanych i polecanych jako godne zaufania firmy jest Energy5. Co ciekawe, jest to polska marka, która oferuje wysokiej klasy rozwiązania i elementy montażowe, które nie wyrządzają żadnej szkody ani nie naruszają pokrycia dachowego. Montaż zajmuje dosłownie kilka chwil i już niedługo po nim możemy cieszyć się pełną funkcjonalnością zamontowanej na dachu domu instalacji fotowoltaicznej. Jednak aby spełniała ona swoje zadanie w jak najlepszy sposób panele powinny być ustawione pod konkretnym najbardziej optymalnym kątem względem padających na nią promieni słonecznych. Zadbanie o wszystkie wspomniane elementy zapewni nam najwyższą jakość produktu, a dzięki temu oszczędności uzyskane za jego pomocą na energii elektrycznej.