Nawet jeśli zastosujemy najlepszą możliwą izolacji, ta i tak może okazać się niewystarczającą ochroną naszej piwnicy przed działaniem wilgoci i wody. Najczęściej koniecznością okaże się drenaż, zarówno ten zewnętrzny, jak i wewnętrzny.

Drenaż jest to po prosu system odprowadzania wody zbierającej się w gruncie, która stanowi niestety niebezpieczeństwo dla ścian piwnicznych i fundamentowych. Można wymienić tutaj wiele elementów, które pojawiają się zawsze, natomiast drenaże zwykle nigdy nie wyglądają identycznie. Pod wieloma względami jest to naturalna metoda ochrony budynku przed działaniem wilgoci na ściany, przyziemie, oraz podłogi w piwnicy. Celem jest zarówno zebrane, jaki i usunięcie wód gruntowych i opadowych, które znajdują się w okolicy budynku.

Kiedy drenaż okazuje się koniecznością?

Drenaż jawi się jako obowiązek szczególnie wtedy, gdy działa usytuowana jest na terenie gdzie znajduje się wysoki poziom wody gruntowej, a zwłaszcza wtedy gdy grunt ma niską przepuszczalność. Z uwagi na to, musimy posiadać pewne dane hydrologiczne. To geotechnik zajmuje się badaniem wodnych i gruntowych warunków działki, a powinien zająć się tym jeszcze przed tym, kiedy zaczną się prace budowlane, a nawet przed wykupieniem projektu. Najlepiej, jeśli będziemy posiadać wiedzę dotyczącą nie tylko maksymalnego, ale też aktualnego poziomu wód gruntowych, gdyż jest to wartość, która w przeciągu roku ulega zmianom.

W wypadku domów stojących na skarpach, także konieczny jest drenaż. Ten stanowił będzie wówczas ochronę przed tym, aby woda spływająca z góry nie zatrzymywała się na ściankach piwnicznych, powodując ich zamoknięcie. Powinniśmy raczej zapobiegać pewnym sytuacjom, stąd drenaż warto wykonać również wtedy, gdy może się on nam wydawać niepotrzebny. Nie da się przewidzieć pewnych sytuacji, gdyż po czasie może podnieść się poziom wody, a zdarza się tak dość często. Kiedy zamknięciu ulegnie znajdujący się nieopodal zakład, wykorzystujący zwykle sporą część wody z lokalnego ujęcia, a wówczas my sami odczujemy natychmiastowy napływ wody. Wtedy, drenaż to jedyne słuszne wyjście, ażeby zapobiec podtopieniu.

Drenaż ratunkiem, podczas wysokiego poziomu wód gruntowych

Wszędzie tam, gdzie wymaga się obniżenia poziomu wody gruntowej oraz utrzymania jej na niezmiennym poziomie, a jednocześnie odprowadzenia jej do kanalizacji stawu, studni chłonnej , czy też rowu melioracyjnego – powinno się zastosować drenaż.

Zewnętrzny drenaż…

W wypadku zewnętrznego drenażu, mamy do czynienia z systemem rur, które umieszcza się wokół elementów domu, które znajdują się pod ziemią. Muszą być one układane na odpowiednio przygotowanym do tego podłożu, a także na prawidłowej głębokości. Zaleca się zatem to, by te nie znalazły się ponad poziomą izolacją ław fundamentowych. Poprzez perforacje obecne w rurach, będzie trafiała do nich woda gruntowa, a z uwagi na ich mały rozmiar, nie wleci do nich nic, co mogłoby zablokować przepływ. Drenaż tego typu jest dość prosty w wykonaniu, a można go zastosować nawet w wypadku istniejącego juz domu. Drenarskie rury umieszcza się zwykle blisko ław, a możemy mówić wówczas od drenażu przyściennym. Czasami jednak należy postąpić inaczej i ten musi być wykonany pod poziomem usadowienia budynku, a spotykamy się wtedy z drenażem odsuniętym, który zwykle umiejscawia się przy domach już funkcjonujących.

Wewnętrzny drenaż

Jeśli nie ma możliwości opasania rurami fundamentów, należy postawić na drenaż wewnętrzny. Rury znajdują się wówczas wzdłuż ścian piwnicy, jednak czasami przebiegają również przez sam środek. Najlepiej, jeśli znajdą się one w podłodze piwnicznej, natomiast może to zredukować wysokość ścian piwnicy. Ponadto, o wiele trudniejsza będzie wówczas naprawa drenażu, jeżeli dojdzie do jakichkolwiek uszkodzeń. Pamiętajmy, że wykonanie go może być znacznie droższe, niż tego zewnętrznego. Możliwością jest też zastosowanie dwóch systemów drenażowych jednocześnie, a wtedy woda z wewnętrznego, może trafiać do zewnętrznego.